Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Kıdem tazminatının kaldırılması girişimine karşı 'Genel Grev' uyarısı12.04.2019 13:51:24
Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, kıdem tazminatından asla taviz vermeyeceklerini belirtti.

Hükümetin milyonlarca çalışanın iş güvencesi niteliğindeki kıdem tazminatını fon sistemine devredeceğine ilişkin açıklamasına tepkiler büyüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önceki gün yaptığı “Yeni Ekonomik Program Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” başlıklı sunumla kıdem tazminatı ile bireysel emeklilik sisteminin entegre edileceğini ve bir fon oluşturulacağını söylemişti. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın ardından konfederasyonun Genel Mali Sekreteri ve Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar’dan bu açıklamalara tepki geldi.

Türk-İş’in kıdem tazminatına dokunulmasını genel grev kararı olarak saydığını hatırlatan Ramazan Ağar, bu konuda hiçbir şekilde geri adım atmayacaklarını bildirdi. Kıdem tazminatıyla ilgili mevcut sistemde zaten sıkıntılar olduğunu dile getiren Ağar, Aydınlık'a yaptığı açıklamada  “Hükümetin kıdem tazminatıyla ilgili çalışmasının son halini görmemiz gerekiyor. Ancak öncelikle mevcut sistemdeki sıkıntılar giderilmeli. Biz Türk-İş ve bağlı sendikalar olarak bu konudaki tavrımızı ilk günden açıkladık. Kıdem tazminatına dokunulmasını asla kabul etmeyiz. Haklardan taviz vermeyeceğimizi herkes iyi bilmelidir. Bu konuda bir adım geri atmayız” ifadelerini kullandı.

‘TOPLANTIMIZI 19 MAYIS’TA SAMSUN’DA YAPACAĞIZ’

Yaklaşan 1 Mayıs ile ilgili de konuşan Ağar, 1 Mayıs’ı merkezi olarak Kocaeli’de kutlayacaklarını, bu konuda kararın Başkanlar Kurulu’nda alındığını belirtti. Ağar, kıdem tazminatıyla ilgili en net mesajların da oradan verileceğini bildirdi. Bir sonraki Başkanlar Kurulu’nun da anlamlı bir yer de ve tarihte toplanacağını söyleyen Ağar, şöyle konuştu: “Bu Başkanlar Kurulu toplantımızda 1 Mayıs ile ilgili planlarımızı konuştuk. Kıdem tazminatının tartışıldığı bir ortamda bu yıl 1 Mayıs’ın ana teması kıdem tazminatı olacak. Mesajlarımızı vereceğiz. Bir sonraki Başkanlar Kurulu toplantımızı da 19 Mayıs’ta yapacağız. Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 100. yılına özel olarak önümüzdeki Başkanlar Kurulu’nu 19 Mayıs’ta Samsun’da toplayacağız.”

 
Hak kaybı kaçınılmaz

Mevcut yasaya göre, işçinin işe başladığı tarihten itibaren iş sözleşmesinin devamı süresince geçen her tam yıl için işverence işçiye 30 günlük brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı ödeniyor. Kıdem tazminatı hesabı ise işçiye son ücret üzerinden yapılıyor. Ayrıca hesaplamada çıplak ücret dışında, düzenli ödenen prim, ikramiye, sosyal yardım niteliğindeki giyecek, yakacak ve erzak yardımı da dikkate alınıyor. Ancak fon sisteminde kıdem tazminatı hesabı, son ücret üzerinden yapılmayacak. Hesaplamada ek ödemeler de dikkate alınmayacak. Böylece mevcut sisteme göre hak kaybı kaçınılmaz olacak. Kıdem tazminatı fonuyla ilgili üç sayfalık görüş yazısı hazırlayan Yargıtay’ın ilgili dairesi, fon sisteminin işçi aleyhine sonuçlar doğuracağını belirterek özetle şunları söylemişti: “İş güvencesi zayıflar, işçi çıkarmak kolaylaşır. Kayıtdışı çalışma artar. Haklı fesih sistemi zarar görür. SGK’nın dengesi bozulur. İş Kanunu hükümleri uygulunamaz hale gelir. İşverene ek maliyet yüklenir.”

’Kapanmış bir tartışmayı açmayın!’

İşçi sendikaları, hükümetin kıdem tazminatının fona devredileceğine ilişkin açıklamasına tepki gösterdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önceki gün yaptığı “Yeni Ekonomik Program Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” başlıklı sunumla kıdem tazminatı ile bireysel emeklilik sisteminin entegre edileceğini ve bir fon oluşturulacağını söylemişti. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kıdem tazminatının fona devrinin DİSK ve işçi sendikalarının ezici çoğunluğu açısından kapanmış bir tartışma olduğunu belirtti. Çerkezoğlu, şu görüşleri dile getirdi: “Yeniden gündeme getirilmesi kabul edilemez. Kıdem tazminatının fona devri kıdem tazminatının miktarını düşürecek, ödemesini zorlaştıracak ve işçilerin önemli bir iş güvencesi dayanağını ortadan kaldıracaktır. Hükümeti kapanmış bir tartışmayı açmaması için uyarıyoruz. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Tartışmayacağız ve kabul etmeyeceğiz.”

ORTAK TAVIR GÖSTERİLMELİ

Deriteks Sendikası da enflasyon ve işsizliğin gün geçtikçe ağırlaştığı, yoksulluğun arttığı ve ekonomik krizin etkilerinin giderek daha fazla hissedildiği bir dönemde kıdem tazminatının yeniden gündeme getirilmesini, işçilerin varolan haklarına göz dikildiğinin açık bir göstergesi olarak değerlendirdi. “Söz konusu fon sisteminin işsizlik fonunda da görüleceği üzere işsizlerin yararlanacağı bir hak olmaktan daha çok işverenlere teşvik adı altıda hizmete sunulduğu görülmektedir” diyen Deriteks, “Ayrıca bu fonun sadece işverenlere teşvik olarak değil bankalara kaynak aktarıldığı da geçmişte ortaya çıkmıştır. Bugün adı işsizlik fonu olan ancak işsizlerin yararlanmaları önünde her türlü engel çıkarılan bu fonda olduğu gibi, kıdem tazminatı fonunda da işçilere türlü engeller çıkarılacağı açıktır. ‘Kıdem tazminatından bütün işçileri yararlandıracağız’ söyleminin ne kadar geçerli olduğunu bugün işsizlik fonu üzerinden değerlendirmek son derece anlamlı olacaktır. Bir anda yeniden gündeme getirilen kıdem tazminatının işçilerin haklarını koruma perspektifi ile gündeme getirilmediği aksine ekonomik krizin derinleşeceği öngörülerek yeni kaynak arayışları için oluşturulmak istendiği apaçık ortadadır” ifadelerini kullandı.

‘YARINLARIN SİGORTASI’

Kıdem tazminatının işçiler için bir iş güvencesi, yarınları için bir sigorta niteliği taşıdığını vurgulayan sendika, şu görüşleri dile getirdi: “İşçilerin ve emekçilerin ailesinin geleceğini ilgilendiren ve sosyal boyutları açısından önemli bir yerde duran kıdem tazminatının ortadan kaldırılması kesinlikle kabul edilemez. Kıdem tazminatının şu veya bu şekilde mevcut halinden tırpanlanarak fon adı altında dönüştürülmesi işçilerin yıllardır varolan hakkının gaspı anlamına gelecektir. Konfederasyonumuz Türk-İş’in kıdem tazminatına dokunulması durumunda bunun genel grev sebebi sayılacağına dair aldığı genel kurul kararı bir kez daha tüm çevrelere hatırlatmak istiyoruz. Bu kapsamda tüm konfederasyonların bir araya gelerek tüm işçi ve emekçileri yakından ilgilendiren kıdem tazminatının konusunda ortak tavır göstermesi ve birlikte hareket etmesi elzem bir önem taşımaktadır. Kıdem tazminatı hakkımızın oldu bittiye getirilerek gasp edilmesine izin vermeyeceğiz! Kıdem tazminatı hakkımıza dokunmayın!”

‘Gündemden çıkarın’

Petrol-İş Sendikası da, kıdem tazminatı hakkının “reform” adı altında tasfiye edilmesine karşı çıktıklarını belirtti. Sendika, “Kıdem tazminatı, sendikaların ve işçi sınıfının kırmızı çizgisidir. Bu hakkımızın herhangi bir biçimde tartışma konusu yapılmasını ya da kriz döneminde sermayeye yeni bir kaynak aktarma mekanizması olarak düşünülmesini reddediyoruz” dedi. Petrol-İş açıklamasında şu uyarıda bulundu: “Kıdem tazminatı hakkından yararlanma koşullarının zorlaştırılması, gün sayısının düşmesi, kıdem tazminatının iş güvencesi sağlama niteliğinin ortadan kalkması gibi sonuçları olacak böylesi bir düzenlemenin emekçiler açısından haklı herhangi bir gerekçesi olamaz. Petrol-İş, konfederasyonumuz Türk-İş’in son genel kurulunda da aldığı karar doğrultusunda, kıdem tazminatı konusunun genel grev nedeni olduğunun altını bir kez daha çizmektedir. Sendikamız, kıdem tazminatıyla ilgili herhangi bir adım atılması halinde, bu karar uyarınca, son kalemiz olan kıdem tazminatı hakkını sonuna kadar savunacak ve üretimden gelen gücünü kullanmaktan çekinmeyecektir. Hükümet, bu düzenlemeyi derhal gündeminden düşürmelidir.”İLGİLİ HABERLER