Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

İşçilerden kıdem tazminatı için 5 şart13.4.2019 16:47:12
Kıdem fonu kurulmasını istemeyen işçi temsilcileri Bakan Albayrak’a 5 kritik şart sunacaklar.

Kıdem Tazminatı Fonu kurabilmek için sosyal taraflarla görüşmeye hazırlanan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a hem işçi hem de işveren temsilcileri en az 5'er şart sunacak.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, işçi sendikaları masaya oturmak için öncelikle mevcut kazanılmış haklara dokunulmayacağı sözünü almak istiyor. Bu şartın yerine getirilmesi halinde Bakan Albayrak'a fonun kurulabilmesi için 5 şart iletilecek. 

Genel kurul kararıyla kıdem tazminatı fonunu ‘kırmızı çizgi' olarak belirleyen en büyük işçi örgütü Türk-İş'in bu çizginin dışına çıkabilmesi ancak genel kurulun aksi yönde yeni bir karar almasıyla mümkün olabilecek. Böyle bir kararın alınmasına ise ihtimal dahi verilmiyor. Bu nedenle işçi tarafının hem mevcut çalışanlar hem de bundan sonra işe girecekleri kapsayacak şekilde kazanılmış haklara dokunulmayacağı sözünü almadan, yani 1 yıla 1 maaş kıdem hakkını garantiye almadan masaya oturması beklenmiyor. Bu garantinin alınması halinde ise işçiden şu 5 şart gelecek:

1-Hazine garantisi: Fon kurulacaksa burada biriken kıdem tazminatlarına Hazine garanti versin. Eğer işçinin kıdemi fondan ödenemezse işçinin kıdemini Hazine ödesin.

2-İşçi ve işveren yönetsin: Fonu işçi ve işveren temsilcileri yönetsin. Devlet temsilcisi ve müdahalesi olmasın.

3-Sadece kıdeme harcansın: Fonda biriken parayı iktidar işsizlik fonunda olduğu gibi dilediği yere kullanamasın. Fon sadece işçiye ödeme yapsın.

4- Bir yıl şartı kalksın: Kıdem tazminatını alabilmek için en az 1 yıl çalışmış olma şartı kaldırılsın. 1 gün bile çalışılsa primi fona yatırılsın.

5-Acil ihtiyaç için de çekilebilsin: Patronun attığı işçiye kıdemi hemen ödensin. Ancak ölüm, evlenme, hastalık ve tayin gibi zorunlu ve acil ihtiyaçlar için de kıdemin bir kısmı çekilebilsin.İLGİLİ HABERLER