Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Bakırköy'de 1 Mayıs...1.5.2019 12:21:12
İstanbul Valiliği'nin Taksim Meydanı'nı 1 Mayıs İşçi Bayramı'na kapatmasının ardından emek ve meslek örgütlerinin miting için adres gösterdiği Bakırköy Pazar Alanı'nda 1 Mayıs mitingi düzenleniyor.

İstanbul Valiliği'nin Taksim Meydanı'nı 1 Mayıs İşçi Bayramı'na kapatmasının ardından emek ve meslek örgütlerinin miting için adres gösterdiği Bakırköy Pazar Alanı'nda insanlar toplanmaya başladı.

İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı’da coşku sabah saatlerinde başladı.

DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve 1 Mayıs Bileşenleri tarafından gerçekleştirilen mitinge çok sayıda sendika, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu da temsilci ve üyelerini göndererek destek veriyor. 

Katılımcılar, Bakırköy Halk Pazarı’na gitmek için kortej eşliğinde yürüyüşe geçti.

Bayrak ve flamaları hazırlayan gruplar zaman zaman çalan müzik eşliğinde halay çekti.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, Bakırköy'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kortejinde emekçilerle yan yana yürüdü. CHP’li ilçe örgütleri, milletvekilleri Ali Şeker, Yüksel Mansur Kılınç, Turan Aydoğan, Müslüm Sarı , Akif Hamzaçebi, Kadir Gökmen Öğüt, İl Kadın Kolları Başkanı Yeşim Arman, Gençlik Kolları Başkanı Burkay Düzce , Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin alanda yerlerini aldı. Alana geçen CHP'lilerin 'Çav Bella' söylediği görüldü.

1 Mayıs’ta iş cinayetleri de protesto edildi. Adalet arayan işçi aileleri, ‘Çalışırken ölmek istemiyoruz’ sloganıyla 1 Mayıs meydanındaki yerini aldılar. Mitinge Beşiktaş taraftarları da formalar, bayraklar ve Che Guevara posteri ile katıldı. Fenerbahçe taraftar grubu 'Sol Açık' ise 'Faşizme, faşolige, e-bilete, gericiliğe geçit yok" pankartı taşıdı.

İMAMOĞLU SAHNEYE ÇIKTI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da miting alanına geldi.

Mitingde konuşan İmamoğlu, "alınterinizin, emeğinizin bayramı kutlu olsun. Sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. 1 Mayıs'ın tadını almış bir kardeşinizim. İnşallah şehrimizde 1 Mayısı doya doya, özgürce, hep birlikte bir arada olduğumuz günlerde kutlamak dileğiyle. Hepinizi çok seviyorum. Emeğinizin karşılığını aldığınız günlerde hep birlikte olmak dileğiyle. Bugün hayatını kaybeden kardeşlerime de Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

KONSERLER İPTAL EDİLDİ

Bakırköy miting alanında verilecek konserler, Şanlıurfa'da yaşanan kazada 5 işçinin hayatını kaybetmesi nedeniyle iptal edildi. 

Konserlerin, Şanlıurfa'daki 1 Mayıs kutlamalarına katılmak için Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinden yola çıkan, işçileri taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu 5 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle, iptal edildiği duyuruldu.

 

[Haber görseli]

[Haber görseli]İLGİLİ HABERLER