Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Türk- İş Başkanı Atalay: İşçiyi daha fazla huzursuz etmeyin!4.5.2019 08:21:21
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TOBB’un işçi alacaklarında beş yıl olan zamanaşımı süresinin bir yıla düşürülmesine yönelik talebini eleştirdi. Atalay, ‘İşçiyi daha fazla huzursuz etmeyin’ dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) kıdem tazminatı, yıllık izin ücreti, kötü niyet tazminatı gibi işçi alacaklarında zaman aşımı süresinin kısaltılmasına yönelik talebine tepki gösterdi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, önceki gün TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Salonu’nda yapılan TOBB 75’inci Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “İşçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı olan 5 yıllık zamanaşımı süresi çok uzun. Sürenin uzunluğu suiistimallere yol açıyor. Salondaki arkadaşlarım ne demek istediğimi çok iyi anlıyor. Bizi fırsatçıların eline bırakmayın. Bunun bir yıl gibi daha makul bir seviyeye çekilmesini bekliyoruz” demişti.

‘İŞÇİYİ HUZURSUZ ETMEYİN’

Atalay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İşçi alacaklarında zaman aşımı süreleri azaltılamaz. İşçiyi daha fazla huzursuz etmeyin” dedi. Türkiye’de işçi alacağı davalarının uzun sürdüğünü ve işçilerin hak kaybına yol açtığını belirten Atalay, şu uyarılarda bulundu: “Başta kıdem tazminatı olmak üzere iş sözleşmesinden kaynaklanmak koşuluyla hangi kanuna tabi olursa olsun; yıllık izin ücreti, iş sözleşmesinin bildirim şartına uyulmaksızın feshinden kaynaklanan tazminat, kötü niyet tazminatı, iş sözleşmesinin eşit davranma ilkesine uyulmaksızın feshinden kaynaklanan tazminatların zaman aşımı süreleri, işçi kesiminin tüm itirazlarına rağmen, yapılan bir düzenlemeyle 2017 yılında beş yıla düşürülmüştür. Bu değişikliğin yarattığı sıkıntılar ortadadır.

Zamanaşımı sürelerinin kısaltılması işçi alacaklarını alınamaz hale getirmektedir. Bazı kötü niyetli işverenler davaları uzatmaktadır. Bu nedenle, kamuoyunun gündemine işçilik alacaklarında zamanaşımı sürelerinin yeniden azaltılmasına yönelik bir taleple çıkmak kabul edilemez. Böylesi bir kısaltma, işçilerin aleyhine yeni bir düzenleme olacaktır. Bu kadar problemin olduğu bir ortamda işçiyi daha da huzursuz etmek doğru değildir.”İLGİLİ HABERLER