Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Batman, Kırıkkale, Kocaeli ve Aliağa... TÜPRAŞ işçileri eylemde29.6.2019 10:23:22
TÜPRAŞ işçileri ile Koç Holding arasındaki TİS görüşmelerinin patronun dayatmasıyla tıkanması ve sonuç alınamamasının ardından işçiler rafinerilere kapanma eylemine başladı.

Toplu iş sözleşmeleri Koç Holding’in üç maddede dayatması nedeniyle tıkanan ve Yüksek Hakem Kuruluna giden TÜPRAŞ işçileri, rafinerilere kapanma eylemi başlattı.

Aylardır rafineri önünde eylem yaparak toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecinde patronun dayatmalarına karşı direnen TÜPRAŞ işçileri, Koç Holding Genel Merkezi önünde dört rafinerinin katılımıyla gerçekleştirdikleri eylemin ardından bugün Batman, Kocaeli, Kırıkkale ve Aliağa'da rafinerilere kapanma eylemi başlattı. Saat 16.00 itibariyle yaklaşık 4 bin 300 işçi rafinerilere kapanarak iş yerini terk etmeme eylemlerine başladı. İşçiler, vardiya sistemi, mazeret izinleri ve sözleşme süresini değiştirmek isteyen Koç Holding'e karşı taleplerini kabul etme çağrısı yapıyor.

“SÖZLEŞME YÜKSEK HAKEMDE BİTERSE YENİ BİR MÜCADELE SÜRECİ BAŞLAYACAK”

Batman Rafinerisinde Petrol-İş üyesi işçiler halaylar ve türkülerle eylemlerini sürdürüyor. Buradaki eylemde konuşan Petrol-İş Batman Şube Başkanı Şehmus Kaygusuz, “Yöneticileri uyardık. Bu sözleşmeyi masada bitirelim dedik. Huzurun olmadığı yerde iş barışı olmaz dedik. Ama onlar bizi anlamak istemedi. Biz ne yüksek hakemden ne de grev yasağından korkuyoruz. Bugüne kadar nasıl mücadele ettiysek, bundan sonra da mücadeleye devam edeceğiz. Haklarımızı elimizden almak isteyen zihniyete karşı yeniden çağrı yapıyoruz; gelin bu sözleşmeyi birlikte bitirelim. Bu süreç salı günü yüksek hakemde biterse ikinci bir mücadele süreci başlayacaktır” dedi.

“YHK’DEN YANDAŞ BASINA HERKES SERMAYENİN YANINDA”

Daha sonra söz alan Petrol-İş Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik ise “3900 sınıf kardeşimiz Kocaeli, Kırıkkale ve Aliağa'da sizin gibi işyerinden ayrılmadı. İşveren bizim sözleşmemizi ruhsuzlaştırmaya çalışıyor. İşveren aylardır bizi teslim almaya çalışıyor. İşverenin güç aldığı bazı kurumlar olduğunu biliyoruz. Yüksek Hakem Kurulundan tutalım yandaş basına kadar herkes sermayenin safında. Ama Türkiye'de emeğiyle geçinen 40 milyon insanın yüreği de sizlerle çarpıyor. Biz süresiz buradayız. Hakkari'den Edirne'ye bütün Türkiye işçi sınıfına buradan hep beraber selam gönderiyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

EvrenselİLGİLİ HABERLER