Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Maaşlarda derin uçurum: 4.5 kat...20.7.2019 09:39:29
Avrupa Birliği ülkelerinde kamuda çalışanların maaşının Türkiye’de benzer işi yapanlardan ortalama 4.5 kat fazla olduğu ortaya çıktı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında kamu çalışanlarının aldıkları ücretleri karşılaştırdı. Çalışmaya göre, Türkiye ile AB ülkeleri arasında ortalama ücret farkı 4.5 katı bulurken, bazı meslek gruplarında bu oran 7 kata kadar yükseliyor. 

2019 yılının ilk 5 ayında Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan harcamaların 1 milyar TL’yi aştığını belirten Ağbaba, bu kapsamda şu vurguyu yaptı: “Bu miktar aylık 250 bin öğretmen ve hemşirenin maaşına denk geliyor.”

Cumhuriyet'in haberine göre Ağbaba’nın çalışmasında öne çıkan bölümler şöyle: 

4 AKP iktidarının 17 yıl boyunca uyguladığı çarpık ekonomik modelin neticesi olarak ortaya çıkan krizin bedelini yurttaşlar ödüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ilk 6 aylık enflasyon yüzde 5.01 olarak açıklanırken, memur maaşlarına temmuz ayı itibarıyla enflasyon farkına bağlı olarak yapılan zam oranı yüzde 1.01 oldu. Yoksulluk sınırı 8 bin TL’ye yükselirken, Türkiye’de en düşük memur maaşı 3 bin 416 TL oldu. Buna göre en düşük memur maaşı yoksulluk sınırının 2.5 kat gerisinde kalıyor. Başka bir deyişle 3 memur maaşı yoksulluk sınırını aşabiliyor. Türkiye’de memurların yüzde 70’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. 

Öğretmen revaçta
4 AB ülkelerinde ortalama en düşük memur maaşı 2 bin 500 Avro olarak belirlenirken, Türkiye’de bu tutarın karşılığı 15 bin TL’ye denk geliyor. Buna göre Türkiye’de en düşük memur maaşının 3 bin 416 TL olduğu düşünüldüğünde AB ülkelerinde çalışan en düşük ücreti alan bir memurun aldığı ücret ile Türkiye’de en düşük ücreti alan memur arasındaki maaş farkı 4.5 katı buluyor.
4 AB’nin üç önemli ekonomisine sahip olan Almanya, Fransa ve Hollanda’da öğretmen ve hemşire maaşları oldukça yüksek. Almanya’da ilköğretimde göreve başlayan yeni bir öğretmenin maaşı 54 bin Avro’yken bu tutar 15 yıllık deneyimi olan bir öğretmende 65 bin Avro’ya çıkıyor. Türkiye’de ise göreve yeni başlayan bir öğretmenin temmuz ayı maaş 3 bin 828 TL tutarındayken, Almanya’da göreve yeni başlayan bir öğretmenin maaşı 25 bin TL civarında. Buna göre Türkiye ile Almanya arasında göreve başlayan öğretmenler arasındaki fark yaklaşık 7 katı buluyor.

ALMANYA’DA 15 BİN LİRA
Hemşirelerin ücretleri karşılaştırıldığında da farklılıklar dikkat çekici. Buna göre göreve Türkiye’de yeni başlayan bir hemşirenin maaşı 4 bin TL civarında olurken Almanya’da yeni görev başlayan başlayan bir hemşirenin maaşı yaklaşık 15 bin TL tutarında bulunuyor. Türkiye ile Almanya’da aynı görevi yapan hemşirenin ücretleri arasındaki fark yaklaşık 2.5 katı buluyor.İLGİLİ HABERLER