Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

Merinos'ta, virüs bulaşan işçiye ceza verilecek15.5.2020 09:44:49
Gaziantep'te Merinos fabrikasının yönetim kurulu, korona virüsü bulaştığı tespit edilen personeline cezai işlem uygulayacağını duyurdu. Fabrika, sokağa çıkma yasağı olduğu dönemde de faaliyetini sürdürmüştü.

DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikasının Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Gaziantep’teki Merinos fabrikasının duyuru panosuna asılan bir ilanı paylaştı.

Covid-19 bulaşan işçilere ceza verileceğinin yazdığı fabrika yönetiminin astığı metinde “Tüm personelimiz fabrikamızın kapalı olduğu dönemde koronavirüs (COVİD-19) kendisini evde izole edecektir. Bu dönem sonunda virüs bulaşı tespit edilen personelimize cezai işlem uygulanacaktır” denildi.

Daha önce Evrensel gazetesinde yer alan bir haberde, Merinos’un Gaziantep OSB’deki fabrikasının konfesksiyon bölümünde 3 işçide korona virüsü tespit edildiği, buna rağmen üretime ara verilmediği bilgileri yer almıştı.

İşçiler, bölümde çalışan ve pozitif çıkan işçilerle aynı vardiyada olan tüm işçilerin, yıllık izinden düşürülmek üzere 14 gün izne gönderildiğini ve onların yerine aynı vardiyada çalışmak üzere daha önce izne gönderilenlerin işe çağrıldığını aktarmıştı.

Yine 23 Nisan’da başlayan 4 günlük sokağa çıkma yasağı süresince de Merinos, işçilerini çalıştırmaya devam etmişti.

Öte yandan fabrikada salgına karşı alınan “tedbirleri” sosyal medyada eleştiren bir işçi, işten atılmıştı. Bunun üzerine fabrika önünde eylem yapan işçiye tüm hakları iade edilip, iki ay içerisinde işe geri alınma sözü verilmişti.

 


İLGİLİ HABERLER