Bizi takip edin
Bizi takip edin
Emek Dünyası

“Kıdem Tazminatı Çanakkalemiz’dir, geçilmez!"29.6.2020 18:49:42
İşçilerin eylemine bir kadın işçinin sözleri damga vurdu: “Kıdem Tazminatı Çanakkalemiz’dir, geçilmez!”

Türk-İş'in 81 ilde başlattığı eylemde, 'Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş'in kırmızı çizgisidir. Kıdem hakkımızı, hayallerimizi ve geleceğimizi elimizden almak isteyenlere karşı direne direne hakkımızı koruyacağız' denildi.

Hükümetin, kıdem tazminatına yönelik hazırlığına tepki gösteren Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ve Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 81 ilde eylem karar almıştı. Kıdem tazminatını fona çevirerek fiili olarak ortadan kaldırmayı hedefleyen tasarının Meclis’e gelmesi halinde genel grev ilan edeceğini duyuran Türk-İş, bugün tüm illerdeki temsilciliklerinde eylemlere imza attı.

Ankara’da Türk-İş Genel Merkezi önünde bir araya gelen işçiler, “Direne direne kazanacağız”, “Türk-İş nerede biz oradayız” sloganları attı, “Kıdeme uzanan eller kırılsın”, “Kıdem tazminatı geleceğimizdir dokunma”, “Ölmek var dönmek yok, tazminatı vermek yok” yazılı pankartlar taşıdı.

İzmir'de yapılan eylem Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği önünde yapıldı. Açıklamayı bölge temsilcisi Süleyman Yıldırım yaptı. Burada bir kadın işçinin sözü damga vurdu. Emekçi kadın “Kıdem Tazminatı Çanakkalemiz’dir, geçilmez!” dedi.

Türk-İş Ankara İl Temsilcisi Nihat Zengin, kıdem tazminatı ile ilgili yapılması planlanan değişiklik konusunda "Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal taraflar arasında mutabakat yoktur. Ekonomideki sıkıntıların çözümü yine işçide aranıyor. Esnek çalışma kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de daha önce görülmemiş salgın devam ederken bu gündeme getiriliyor. İşçiler bu süreçte işsizlikle baş etmeye ve korumaya çalışmaktadır. Bu düzenleme çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Kıdem tazminatı Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacaklar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.  İLGİLİ HABERLER