Bizi takip edin
Bizi takip edin
Sağlık

Endişe ve depresyon tırmanıyor10.10.2018 15:44:29
2030 yılı itibariyle akıl sağlığı muayenesi, tedavisi ve ilaçları için yaklaşık 16 trilyon dolar harcanacak.

İngiliz The Guardian’daki habere göre, bütün ülkeler ciddi bir ruhsal kriz içinde.

Buna göre endişe, şiddet ve travmadan kaynaklanan depresyonlar insanlığı giderek daha fazla etkiliyor. Lancet tıp dergisinin 28 kişilik uzmandan oluşan heyetinin yaptığı araştırmaya göre, 2030 yılı itibariyle akıl sağlığı muayenesi, tedavisi ve ilaçları için yaklaşık 16 trilyon dolar harcanacak.

Lancet’nin topladığı ekip bu sorunların küresel ölçekte yaşandığını ve bunlara küresel ölçekte bir cevap verilemediğini söylüyor. Bundan dolayı, insan yeteneklerinde ciddi azalmalar görüldüğü ve ayrıca devasa bir sosyal acı yaşandığı ifade ediliyor. Ekip tedavi konusunda yenilikler olmasına rağmen, akıl sağlığı alanındaki kalitenin fiziksel alandan daha kötü olduğunun altını çiziyor.

Araştırmacılar ruh sağlığı konusunda gelişmiş ve gelişmekte olan ayrımı yapılamacağını iddia ediyorlar. Onlara göre bu konuda her ülke gelişmekte olan ülke kategorisinde. Harvard Tıp Okulu’ndan Prof. Vikram Patel akıl sağlığına bağlı genç ölümlerinin diğer her sebepten daha fazla olduğunun altını çiziyor. Ekibin bulgularına göre her yıl akıl sağlığından kaynaklanan 13.5 milyon ölüm vakası eğer altında yatan sebepler iyi anlaşılırsa önlenebillir. Araştırmacılara göre, bu konuda sorun yaşayan hastalar büyük oranda tedavi görmüyorlar.

 İLGİLİ HABERLER