Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

İstanbul Valisi: Terörist suçunu kabul etti17.1.2017 10:03:52
İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi basın açıklaması yaptı.

Vali Şahin, dün gece nefes kesen bir operasyonla yakalanan Reina teröristine ilişkin çok önemli bilgiler verdi.

Teröristin 4 dil bildiğini ve çok iyi yetiştirildiğini açıklayan Vali Şahin, Reina teröristinin yakalandığında oğlunun yanında olmadığını ifade etti.

Teröristin yakalandığı evden çıkanlarla ilgili bilgi veren Şahin, Reina teröristi ile 197 bin ABD doları, havalı tabanca, drone ve SİM kartların ele geçirildiğini söyledi.

İşte Vali Vasip Şahin'in açıklamaları...

"Reina saldırısının gerçekleştiren faille ilgili o günden bu tarafa İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz çok ciddi ve girift bir çalışma yürüttü ve bu gece Esenyurt ilçesinde yapılan bir operasyonla bu menfur saldırının katili ve faili yakalanmış durumda. Fail Abdülkadir Masharipov. Özbekistan 1983 doğumlu. Afganistan'da eğitim almış ve 4 dil bilen, iyi yetiştirilmiş bir terörist. Ocak ayında Türkiye'ye illegal giriş yaptı.

Ülkemize 2016 yılında ocak ayı içerisinde geldiği tahmin ediliyor. Bu operasyon yapılırken yaklaşık 7 bin 200 saat kamera incelemesi yapıldı, özel ekiplerle birlikte 2 bin polisimiz görev aldı.

Teröristle birlikte bir Iraklı erkek ve değişik ülkelerden 3 kadın ele geçirilmiş durumda. Onlar da gözaltında. Daha dün akşam alındıkları için örgüt bağlantıları henüz değerlendiriliyor.

Teröriste o gün yardım eden birileri var. Tabiki olay günü yardım eden kişiler var. İnceleme sürüyor.

152 adrese operasyon düzenlendi, 50 kişi gözaltına alındı. 168 yabancı da yabancı terörist olma ihtimaline karşı gerekli mercilere yönlendirildi. Terörist ile 197 bin ABD doları, havalı tabanca, drone ve SİM kartlar ele geçirildi.

Terörist suçunu kabul etti. Parmak izi uyuştu. Bulundukları evde silah ele geçirilmedi. Teröristin DEAŞ bağlantısı net.

Teröristin kız çocuğu annesinin yanında. Teröristin erkek çocuğu yanında değildi.

Bir teröristle aynı evde bulunuyorlardı, incelemede dikkate alınıyor. Son 3 gün içerisinde oraya geldiği değerlendiriliyor. Orada arkadaşlarımızın takipleri devam ediyordu. 5 adresi takip ettiler, öğleden sonra operasyonları artırarak devam ettiler. 5 adresten birinde ele geçirildi.

Amacımız suçluyu canlı ele geçirmekti. Bizim güvenlik kuvvetlerimiz mecbur kalmadıkça silah kullanmazlar. Karşı taraf silah kullanmadığı için, silah kullanmaya ihtiyaç kalmamıştır.

Polisimiz iğneyle kuyu kazar gibi çalıştı. Rahat hareket edebilme imkanı bulamadı. Yurtdışına kaçma imkanı bulsaydı belki de kaçacaktı.İLGİLİ HABERLER