Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Türkiye Varlık Fonu Anayasa değişikliği kadar tehlikeli8.2.2017 08:02:17
Ziraat Bankası, Halkbank, Türk Hava Yolları, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Türkiye Petrolleri AO (TPAO), PTT, Borsa İstanbul AŞ, TÜRKSAT, ETİ Maden İşletmeleri, Türk Telekomünikasyon AŞ, ÇAYKUR, … Cumhuriyetin yarattığı dev kuruluşlar. Şimdi fona devredildi. Yarın kimin eline geçeceği meçhul!
Türkiye’nin gündeminde şu anda “Türkiye Varlık Fonu” var. Tam anlamıyla bir ucube! Fonun Anayasa değişikliği ve “Denetimsiz Başkanlık Sistemi” ile eş zamanlı gündeme getirilmesi de anlamlı.
“Denetimsiz Başkanlık”, “Denetimsiz kamu şirketleri” yönetimi!
 
DEV ŞİRKETLER FON’DA

Ziraat Bankası, Halkbank, Türk Hava Yolları, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Türkiye Petrolleri AO (TPAO), PTT, Borsa İstanbul AŞ, TÜRKSAT, ETİ Maden İşletmeleri, Türk Telekomünikasyon AŞ, ÇAYKUR, …
Cumhuriyetin yarattığı dev kuruluşlar. Şimdi fona devredildi. Yarın kimin eline geçeceği meçhul!

KUPON ARAZİLER DE SEPETTE

Sadece bunlarla da kalmıyor. Çok kıymetli “kupon araziler” de sepette. 2 milyon metrekareden fazla. 
Geçmişte bu arazilerin nasıl yağmalandığı tecrübe ile sabit. Yarın ne olacağını tahmin etmek de zor değil.

ARTIK GÖKTEN DOLAR YAĞMIYOR

ABD, 2000’li yıllardan sonra dolar basıp dünyaya pompalama kararı aldı. AKP iktidara geldiğinde Prof. Dr. Bilsay Kuruç’un deyimiyle gökten dolar yağdı. AKP, ABD’den pompalanan bu dolarlarla iktidarda kaldı. 
Toplum “yurttaş” değil, “tüketici” yapıldı. Malı satanlar, kredisini de verdi. Döviz baskı altında tutularak, Türkiye üretici değil, ithalatçı yapıldı.

EL PARASIYLA SALTANAT

AKP 15 yıldır “el parasıyla” saltanat sürdü. Ama deniz bitti. “Borç yiyenin kesesinden yediği” gerçeği ile yüz yüze gelindi.
Türkiye’nin iliği sömürüldü. Kredibilitesi düştü. Artık borç bulmak o kadar kolay değil. Şimdi  Cumhuriyetin dişiyle tırnağıyla kurduğu fabrikalar, kuruluşlar “Türkiye Varlık Fonu” aracılığıyla rehin verilip, kredi bulunmaya çalışılacak.

OSMANLI’NIN SON DÖNEMİ GİBİ

Osmanlı’nın son dönemine benzer bir duruma düştük. Düyun-u Umumiye’yi yaşamış bir neslin çocuklarıyız. Yarının ne olacağını kestirmek için kahin olmaya gerek yok.
Hepimizin çocukluğundan beri bildiği, yaşamımızın parçası haline gelmiş olan kuruluşlarımız bir sabah kalktığımızda, Coni’nin, Hans’ın eline geçerse şaşırmayalım.

MECLİS DENETLEMEYECEK, YABANCILAR DENETLEYECEK!

Fona devredilen on milyarlarca dolarlık dev kuruluşlar Sayıştay denetimi dışına çıkarıldı. Meclis denetleyemeyecek. Yani halk denetleyemeyecek. 
Ama sıkı durun!
Meclis denetleyemeyecek ama, yabancılar denetleyebilecek. Müjdeyi Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı  Cemil Erten verdi. “Varlık Fonu, uluslararası denetime açık bir kurum olacak” dedi.
Sır bu cümlede gizli. Alınacak borçlar ödenmeyince ne olacağının da itirafı!

TEHLİKELİ

İzlenen ekonomi politikasının duvara tosladığı artık ortada. Hükümet panik içinde. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği rehin verilmek için hazırlık yapılıyor.
Durum vahim!
Üniversiteler suskun. En çok zarar görecek sendikalar sessiz. İşadamı örgütleri özel sohbetlerdeki tepkilerini kamuoyu önünde açıklamaktan çekiniyorlar.
Prof. Dr. Aziz Konukman uyarıyor. “Türkiye Varlık Fonu, yapılmak istenen anayasa değişikliği kadar tehlikeli” vurgusu yapıyor.
Yanlıştan bir an önce dönülmezse Türkiye’nin geleceği tehlikede.
İş işten geçmeden herkes üzerine düşeni yapmalı.
Çocukları, torunları için!
 
İsmet Özçelik
Aydınlık


İLGİLİ HABERLER