Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Güneydoğu'da yapılan referandum anketinden ne sonuç çıktı?17.02.2017 18:58:25
Diyarbakır merkezli Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER)’nin, yaptığı araştırma sonucuna göre Güneydoğu'daki seçmenin yüzde 57,4’ü başkanlığa “hayır” diyor.

7-12 Şubat 2017 tarihleri arasında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, 16 il merkezinde, 1112 kişi ile yüz yüze hanede görüşmeye dayalı, tesadüfi anket tekniği ile gerçekleşen çalışma sonuçları, Güneydğu illerindeki seçmenin tercihlerinin nasıl olacağı konusuna  ışık tutuyor.

Boykot düşüncesi az

“Bu pazar Referandum olsa oyunuz ne olur?” sorusuna ankete katılanların yüzde 57,4’ü “hayır”, yüzde 25,1’i “evet” yanıtını verdi.

Karar vermediğini söyleyenlerin oranı ise  7,6 da kaldı. Halkın 4,4’ü referandumda sandığa gitmeyeceğini açıklarken; yüzde 5,5’i soruya yanıt vermedi. SAMER’e göre çıkan sonuçlar değerlendirildiğinde, kamuoyunda tartışılanın aksine sandığa gitmeyeceğini beyan eden seçmen oranı  sadece yüzde 5,5.

Başkanlık ülkenin sorunlarını çözmez

“Anayasa değişikliği Türkiye’nin sorunlarını çözer mi?” Araştırmanın bu sorusuna katılımcıların yüzde 61,2’si “çözmez”, yüzde 21.9’u ise “çözüm olur” yanıtını verdi. Yine katılımcıların yüzde 52,3’ü “parlamenter sistemin değişmesi gerektiği” fikrine katılmazken, toplam yüzde 61,3’ü “partili cumhurbaşkanlığı sistemine” ihtiyaç olmadığını beyan etti.

Referandumda “hayır” tercihinde bulunacakların yüzde 40,1 gibi ezici çoğunluğunun temel gerekçesi; “Tek kişinin iktidarına karşı olma!” Referandum sonucunda etkili olacak olan, kararsız olduğunu, sandığa gitmeyeceklerini beyan edenlerin gerekçelerinin ilk sırasında ise yüzde 43,5 ile şu gerekçe yer aldı: “Model hakkında bilgisi olmadığı için!”

Değişikliğin içeriği bilinmiyor

SAMER araştırması, bölge halkının anayasa değişikliğinin içeriğine dair ne kadar bilgi sahibi olduğu konusunda da veriler sunuyor. Buna göre halkın yüzde 42.2’si hiçbir bilgisi olmadığını söylerken yüzde 13,7’si bilgi sahibi olduğunu söyledi. “İçeriğini biraz biliyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 22.4, “yorum yapacak kadar biliyorum diyenlerin oranı ise yüzde 21.8.

 

OHAL’de referanduma sıcak bakılmıyor

SAMER’in çalışma sonuçlarında AKP seçmenlerinin yüzde 39,7’si OHAL koşullarında yapılacak referandumu doğru bulmuyor. Bu oran CHP seçmeninde yüzde 81,4, HDP seçmeninde yüzde 90,4 ve MHP seçmeninde yüzde 64.

 İLGİLİ HABERLER