Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Hasan Ocak dosyası yeniden açılıyor4.3.2017 08:07:35
Öğretmen Hasan Ocak’ın 1995’te gözaltında işkenceyle öldürülmesine ilişkin soruşturmanın zamanaşımı gerekçesiyle kapatılmasına yapılan itiraz İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından kabul edildi. Kardeşi Maside Ocak, “İlk kez umutluyuz” dedi.

‘Adalet istiyoruz’

İstanbul Anadolu 7. Sulh Ceza Hâkimliği’nin verdiği kararda tanık beyanları, deliller ve iddiaya konu ilgili belgeler itibarıyla CMK’nin 170/2 maddesi uyarınca atılı suça ilişkin yeterli şüphenin oluştuğu belirtilerek, “maddi hakikatin değerlendirilmesi ve takdirinin bağımsız mahkemelere bırakılması mer’i mevzuat, adalet ilkesi ve Yargıtay uygulamalarıyla örtüşeceğinden kamu davası açılması gerekirken takipsizlik kararının verilmesi usul, yasa ve dosya gerçekliğiyle örtüşmediği kanaatine varılmakla itirazın yerinde olduğu ve kabulü gerektiği kanaatine varılmıştır” ifadeleri yer aldı. Hâkimlik ayrıca soruşturmanın genişletilmesini istedi. Maside Ocak duygu dolu anlar yaşadığını söyleyerek, “22 yıldır savcılar etkin bir soruşturma yürütmedi. Tanıklar dinlenmedi. 22 yıl sonra bir hâkim sesimizi duydu. İlk kez umutluyuz. Adalet istiyoruz. Bu karar da adaletin sağlanması için atılan bir adım oldu” diye konuştu.

Ne olmuştu:

Hasan Ocak 21 Mart 1995’te Avcılar’daki evine giderken gözaltına alındı. İşkenceyle öldürüldü. Ailesi, Ocak’ın cenazesini, yaklaşık iki ay sonra, kimsesizler mezarlığında buldu. Ocak’ın öldürülmesiyle ilgili soruşturma, geçen kasım ayında 20 yıllık zamanaşımı süresi dolduğu gerekçesiyle kapatılmıştı.İLGİLİ HABERLER