Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Trafik sigortalarında geriye dönük prim iadesi ya da poliçe iptali yok...11.4.2017 11:29:22
Daha önce 1 Nisan’da başlayacağı duyurulan trafik sigortalarında tavan fiyat uygulaması 12 Nisan’da başlıyor.

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Primlerine İlişkin yayınlanan Genelge ile tavan fiyat uygulaması kuralları belirlendi.

Yeni tarife tüketicileri  sevindirecek ancak bu tarife geriye doğru yürümeyecek. Poliçesini kestirenler iptal işlemi yaptıramayacaklar ya da iade alamayacaklar. Genelge yayınlanmadan önce yalnızca hususi araçlar için indirim bekleniyordu ancak genelge ile tüm araç gruplarına indirim geldi.

Yeni uygulama ile özellikle ticari araç sahipleri arasındaki “ Kaza yapmayanla, kaza yapan araç sahiplerine aynı fiyat uygulanıyor” şikayeti ortadan kalkacak.

Genelgeyle devreye girecek bir başka yeni uygulamada indirim ve artırım oranlarında olacak. Buna göre araçlara hasarsız birinci yılda %15, ikinci yılda %30, üçüncü yılda ise %45 oranında indirim uygulanacak. Buna karşın hasarlı araçlarda ilk kazada %50, ikinci kazada %100 ve üçüncü kaza da %150 fiyat artırımı uygulanacak.

Yeni alınmış 4. Kademe hususi bir araçta aşağıdaki tarife fiyatları uygulanırken hasarsız 3. Yılında olan 7. Basamaktaki bir araçta tavan fiyat 443 TL’ye kadar düşecek. Çok hasarlı 1. Basamaktaki araca ise 2017 tl ye kadar fiyat uygulanabilecek.

Genelge de trafik yoğunluğuna göre iller arası fiyat farklılığı da standart hale getirildi. İstanbul %6 ile artırımı en yüksek il. Ankara, Kocaeli ve Bursa da %3 artırım uygulanırken diğer iller içinde farklı indirim oranları uygulanacak. Örneğin Aydın, Tokat, Sinop gibi illerde tarife de %5 lik indirim yapılacak.

Aşağıdaki tarife standart tarife olup İstanbul da yaşayanlar %6 Ankara da yaşayanlar %3 üstünü hesaplamalılar.

Yeni alınmış araç ya da 4. kademe tavan fiyatları şöyle;

Otomobil: 807 TL

Kamyonet:1.055 TL

Minibüs (10-17 Koltuk):1,418 TL

Minibüs (18-30 Koltuk):2,021 TL

Taksi: 2,089 TL

Kamyon: 2,258 TL

 

 İLGİLİ HABERLER