Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

'Yetmez Ama Evet'çilerin propagandası resmen çöktü...4.5.2017 15:12:10
2010 referandumunun en büyük propaganda malzemesi haline getirilen "darbecilerden hesap sorulacak" söylemi, 7 yıl sonra mahkeme kararıyla resmen de çöktü.

2010 yılında yapılan halk oylaması ile yargının yapısı tamamen değiştirilmiş ardından da tüm yargı kurumları FETÖ'nün eline geçmişti.

Ancak, yargı bağımsızlığına son veren halk oylamasına özellikle sol kesimden destek sağlamak için "12 Eylül Darbecilerinden Hesap  Sorulacak"  söylemi geliştirilmiş, bu yöndeki bir düzenleme anayasa paketine eklenmişti. Bununla da yetinilmeyerek halk oylaması 12 Eylül gününe denk getirilmişti. 

Bu süreçte sol,liberal bir çok yazar, siyasetçi, gazeteci ve 12 Eylül mağduru da "yetmez ama evet" diyerek halk oylamasına evet desteği vermişti.

Referandumdan yüzde 58 evet çıkması üzerine Ankara'da bir darbe davası açılmış ancak bu davanın kapsamı,  ikisi de 90 yaşını geçmiş darbeciler Kenan Evren ve  Tahsin Şahinkaya ile sınırlı tutulmuştu. Süreç içinde hem Evren hem de Şahinkaya'nın ölmesi üzerine dava fiilen bitmişti.Bugün ise mahkeme davayı resmen bitirdi.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesince, 12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ali Tahsin Şahinkaya hakkındaki davanın, sanıkların ölmüş olmaları nedeniyle düşürülmesine karar verildi.

Yargıtay’ın, Evren ve Şahinkaya hakkında verilen mahkumiyet hükmüne ilişkin kararı bozmasının ardından tekrar görülmeye başlanan davada karar çıktı.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, müdahillerin son beyanlarını, sanık avukatlarının esas hakkındaki savunmalarını almasının ardından, Evren ve Şahinkaya hakkındaki davanın düşürülmesine karar verildiğini açıkladı.

 

 İLGİLİ HABERLER