Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

15 Temmuz'un 'su'yunu çıkaranlara suç duyurusu!1.6.2017 19:13:57
Ak Partili Derince Belediyesi'nin kuruluşu olan Çenesuyu A.Ş'nin pet şişelerin üzerinde Türk Bayrağı ve '15 Temmuz Şehitlerimizi Unutmayacağız' yazılı etiketler kullanması nedeniyle 'Türk Bayrağı Kanunu'na muhalefet'ten Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Ak Partili Derince Belediyesi'ne bağlı Çenesuyu A.Ş. geçen hafta piyasaya üzerinde Türk Bayrağı bulunan '15 Temmuz Şehitlerimizi Unutmayacağız' yazılı etiketlerin bulunduğu pet ve bardak suları piyasaya sürdü. Üzerinde Türk Bayrağı bulunan pet şişe ve plastik bardakların çöpe ve yerlere atılması tepkilere yol açtı. Bazı market işletmecileri üzerindeki Türk bayraklı etiket nedeniyle Çenesuyu satmayacağını açıkladı.

Bugün, BBP Kocaeli İl Başkanı Serhat Duyar, Derince İlçe Başkanı Baran Arslan, parti yöneticileri ve partinin avukatı Hakan Kahraman Kocaeli Adliyesi'ne gelerek Çenesuyu A.Ş. adına Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Çenesuyu A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Çabuk ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdür Lokman Karaaslan hakkında 'Türk Bayrağı Kanunu'na muhalefet" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.
 
Türk Bayrağı'nın yanlış yerde kullanıldığını söyleyen BBP Kocaeli İl Başkanı Serhat Duyar, "Türk Bayrağı olması çok güzel. Fakat rahatsız olduğumuz konu kullanılan yer. Burada Türk Bayrağı'nı istediğiniz yere koyamazsınız. Avukatımızla birlikte yasaları değerlendirerek şikayette bulunduk. Ben Çenesuyu Genel Müdürü ile telefonda görüştüm. Bugün de yerinde ziyaret ettik. Çıkış noktalarını 15 Temmuz'u tekrar hatırlatmak olduğunu söyledi. Fakat dün Derince Belediyesi Basın Yayın Müdürü'nün suyu alan tüketiciyi suçlarcasına açıklaması bizi derinden üzmüştür. Biz kabahat işledik açıklaması beklerken aksine suyu alan vatandaşın şişeyi atmamasıyla ilgili ifadeler kullandı" dedi.
 
TİCARET AÇISINDAN TÜRK BAYRAĞI VE ŞEHİTLER ALET EDİLMESİN
Serhat Duyar ticari açıdan Türk Bayrağı ve 15 Temmuz şehitlerinin alet edilmemesi gerektiğini, atık şişelerin üzerinde bayrak olması nedeniyle Türk Bayrağı'nın onurunun çiğnendiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Türk Bayrağı'nı kullanma konusunda ki hususlar yasayla da sabit. Başka açıdan bakıldığında ticaret söz konusu. Diğer bir taraftan diğer su markalarıyla ticari bakımdan baktığınızda bunda da bir ihlal söz konusu. Kimse ticaret açısından şanlı Türk Bayrağımızı ve 15 Temmuz şehitlerimizi alet etmesin. Niyeti olanlara da sesleniyorum kimse bu konuları istismar etmesin. Bunun da önünü kesmek için Büyük Birlik Partisi olarak elimizden geleni yapacağız."
 
BBP Derince İlçe Başkanı Baran Arslan ise, "Yasalar der ki 2893 sayılı Türk Bayrağı Kanununun 7. maddesi 3. fıkrası Türk Bayrağı'nın hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edilecek şekilde kullanılamaz der. Bugün Türk Bayrağı'nın Çenesuyu pet şişelerinde kullanıldığı için suç duyurusunda bulunduk" dedi.
 
NE OLMUŞTU?
Kocaeli’de AKP’li Derince Belediyesi tarafından 15 Temmuz Darbe Girişimi için  piyasaya sürülen su şişelerinin üzerinde Türk Bayrağı ve “15 Temmuz şehitlerimizi unutmayacağız” yazısına yer verilmişti. Su şişelerinin AKP'li Derince Belediyesi'ne ait su şirketi tarafından üretildiği ortaya çıkmıştı. 


İLGİLİ HABERLER