Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Meteoroloji'den 'aşırı sıcaklar uzun sürecek' uyarısı31.7.2017 08:37:30
Meteroloji aşırı sıcak havanın ağustos ayının ilk 10 günü boyunca etkili olmasının beklendiğini açıkladı. İstanbul'da ise cuma gününden sonrası için uyarı yapıldı.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin bir çok bölgesini etkisi altına alması beklenen yüksek sıcaklık dalgası ve güneş çarpması riski nedeniyle uyardı.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, halen mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının yarından itibaren yurdun doğu ve güneydoğu bölgelerinden başlayarak ve zamanla iç ve batı bölgelerini de etkisi altına alarak artmasının beklendiği kaydedildi.

 

Yapılan son analiz ve tahminlere göre yurdu etkileyecek sıcak hava dalgasının uzun süreli olması ve ağustos ayının ilk 10 günü boyunca etkili olması bekleniyor.

‘İSTANBUL’DA CUMADAN İTİBAREN NORMALİN ÜSTÜNE ÇIKACAK’

Uzun yıllar ağustos ayı en yüksek sıcaklık ortalaması 30 derece olan İstanbul’da, önümüzdeki hafta sonuna kadar en yüksek hava sıcaklığının mevsim normalleri civarında (29-32 dereceler arasında) olacağı ancak 4 Ağustos Cuma gününden itibaren normallerinin üzerine çıkarak 35 dereceye kadar ulaşabileceği belirtildi.

termometre 

Önümüzdeki hafta bazı illerde olması beklenen en yüksek hava sıcaklığı; Ankara, Kayseri, İzmir, Adana’da 37, İstanbul, Bursa ve Erzurum’da 35, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da 44, Tunceli ve Malatya’da 42, Gümüşhane’de 40, Antalya’da 39, Samsun ve Trabzon’da 30 derece olduğu belirtildi.

Ancak; Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de kıyı kesimlerinde deniz üzerinden esmesi beklenilen rüzgar nedeniyle nem miktarı fazla olacağından hissedilen hava sıcaklığının daha yüksek olabileceği tahmin ediliyor. İLGİLİ HABERLER