Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Prof.Dr.Şerif Mardin hayatını kaybetti6.9.2017 19:47:03
Ünlü sosyolog ve siyaset bilimci Prof.Dr. şerif Mardin hayatını kaybetti.

Sosyolog ve siyaset bilimci Prof.Dr. Şerif Mardin hayatını kaybetti.

Mardin, Türk modernleşmesi, din ve siyaset, Osmanlı'nın son dönemindeki siyasi gelişmeler ve Jöntürkler üzerine yaptığı çalışmalar ile biliniyordu.

Şerif Mardin 2007 yılında kullandığı 'mahalle baskısı' kavramı ile de Türkiye'de gündem yaratmıştı.

ŞERİF MARDİN KİMDİR?
1927 yılında İstanbul'da doğan Mardin, Galatasaray Lisesi’nde başladığı orta öğrenimini ABD’de tamamladı. 

Stanford Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü mezuniyetinin ardından lisansüstü eğitimini Johns Hopkins Üniversitesi’nde yaptı. Doktorasını Stanford Üniversitesi'nde Hoover Institute'de “The young Ottoman movement: a study in the evolution of Turkish political thought in the nineteenth century” başlıklı tezle savundu. Aynı tezin genişletilmiş halini 1962 yılında Princeton University Press'ten "The Genesis of The Young Ottoman Thought" adıyla bastırdı. Bu konu üzerindeki çalışmalarını 1964 yılında çıkan diğer eseri "Jön Türklerin Siyasi Fikirleri: 1895-1908" adını taşıyordu.

Bu iki çalışma sonraki çalışma alanını tayin etti ve Türk Modernleşmesi problematiğini genişletecek ayrıntılı makale çalışmaları ile devam etti.

1954-1966 yılları arasında  Forum Dergisi'nde yazarlık yaptı.

Ankara Üniversitesi'nde 13 yıl hocalık yaptıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi'nde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nin kurucu Dekanlığını ve Sosyoloji Bölümü Başkanlığı yaptı (1973). Daha sonra yaklaşık 13 sene Washington'daki American University'de İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığını yürüttü.

MARDİN'E GÖRE NURCULUK VE FETHULLAHÇILIK SİVİL TOPLUM

Şerif Mardin, Türkiye'deki Nurculuk ve Fethullahçılığı (FETÖ) sivil toplum hareketi olarak sunmuş ve bu görüşleri tepki toplamıştı. 

 

 İLGİLİ HABERLER