Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Solcu Liseliler, yeni müfredata karşı eylem yapacak22.09.2017 22:08:53
Solcu Liseliler, 23 Eylül Cumartesi saat 15:00’da Kadıköy Kilise Meydanı’nda "Bu müfredat çöpe atılmalı" diyecek.

Liseliler, 23 Eylül Cumartesi saat 15:00’da Kadıköy Kilise Meydanı’nda yapılacak eylem için kimi taleplerin yer aldığı bir çağrı bildirisi yayımladı. “Bu müfredat çöpe atılmalı!” başlığı ile yayımlanan bildiri şu şekilde:

BU MÜFREDAT ÇÖPE ATILMALI!

2017-2018 eğitim yılı AKP'nin gerici hamlesiyle başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı 2017-2019 yılları arası için açıkladığı yatırım planına göre imam hatip liselerine ayrılan bütçe fen liselerine ayrılan bütçenin 17 katı.

AKP imam hatip dayatmasıyla gençlerin geleceğini karartmaktadır. Geçtiğimiz yıl sınava giren 222 bin imam hatipliden sadece 40 bini üniversiteye girebildi.

İmam hatibe dönüştüremedikleri tüm okulları imam hatibe benzetmek; AKP açıkça bunu hedeflemekte. Yeni dönemle birlikte gündeme gelen müfredat değişikliğinin içeriği bunun bir göstergesi.

AKP'nin müfredatı evrim düşmanıdır: Lise son sınıf biyoloji dersinin müfredatında yer alan "Hayatın başlangıcı ve Evrim" ünitesi tamamen eğitim programından çıkartılmıştır.

AKP'nin müfredatı kadın düşmanıdır: “İslam, erkeğin üstlendiği mesuliyetlere karşılık kadının da kocasına itaat etmesini istemiş ve bu itaati ibadet saymıştır." Bu alıntı İŞİD'in ya da herhangi bir cihatçı örgütün fetvalarına değil, MEB'in ders kitaplarına aittir.

AKP'nin müfredatı laiklik düşmanıdır: Kuran, sünnet, cihat ve şeriat gibi kavramlar hazırlanan müfredatta yer almıştır. 

Yeni müfredat Cumhuriyet ve Aydınlanma düşmanıdır: Cumhuriyetin kuruluşuna dair tarih, Osmanlı hayranlığı ile tahrif edilmiş, Osmanlı Devleti’nin dağılma ve yıkılış süreçlerine dair bilgiler müfredattan çıkarılmıştır.

 

BİZ NE İSTİYORUZ?

Gerici eğitimin simgesi olan imam hatipler kapatılmalıdır.

Eğitim herkes için temel bir haktır. İnsanlığın kendi mirasını öğrenme ve geliştirme hakkından herkes parasız ve eşit olarak faydalanmalıdır.

Eğitim insanın her yönüyle yaratıcı gücünü ve yeteneklerini geliştirerek özgürleştiren ve bunu hedeflerken toplumsal yararı ve insanlığın ilerici birikimini gözeten laik ve bilimsel temeller üzerine kurulmalıdır.

Gerici tarih yazımı reddedilmelidir. İnsanlığın ilerleyişine katkıda bulunan tüm adımlar, tarih derslerinin kapsamına dahil edilmelidir.

Herkes, canlıların biyolojik gelişim sürecini bilimsel olarak kanıtlanmış gerçeklerle öğrenme hakkına sahiptir. Canlılığın temeline dair bilimsel araştırmalar desteklenmeli, evrim teorisi eğitim sisteminin bir parçası olarak müfredatta yer almalı ve biyoloji dersinin saatleri arttırılmalıdır.

Eğitim alanında yaygınlaşan piyasalaşma ve gericileşme süreci, sınıfsal eşitsizliklerin yanında, cinsiyet ve etnik temelli eşitsizlikleri de derinleştirmektedir. Kız çocuklarının eğitim sürecinden erken kopmasına neden olan gerici yasalar kaldırılmalıdır. Karma eğitime son vermeye çalışan yönetmelikler ve uygulamalar topyekûn reddedilmelidir.

Tüm sıra arkadaşlarımızı bir araya gelmeye ve bu talepleri yaygınlaştırmaya çağırıyoruz.İLGİLİ HABERLER