Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Böbreğini satana ve alana gözaltı3.10.2017 14:23:57
İnternet üzerinden böbreğini satışa çıkaran Ertuğrul A. ve "Böbrek arıyorum" ilanı veren Rıdvan A. iletişime geçti. Polislerin baskınla yakaladığı alıcı ve satıcı hakkında 7 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Yaşadığı maddi sıkıntı nedeniyle internetten böbreğini satmak isteyen Ertuğrul A. ve 1.5 yıldır yaşadığı rahatsızlık nedeniyle böbrek nakli olması gereken Rıdvan A.’nın pazarlığı, polis engeline takıldı. Savcılık, her iki şüpheli hakkında, ‘Organ ticareti yapmak ve aracılık etmek’ ve ‘Resmi belgede sahtecilik’ suçlarından toplamda 7 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Hürriyet’in haberine göre, 2012’de geçirdiği trafik kazası sonucu bacağına komple platin takıldığı için çalışamayan ve maddi sıkıntı içine giren 28 yaşındaki Ertuğrul A., çaresiz kaldığı bir gün böbreğini internet üzerinden satışa çıkardı. 1,5 yıldır böbrek nakli bekleyen iki çocuk babası Rıdvan A. da internet üzerinden “Böbrek arıyorum” ilanı verdi.

3 ay sonra adının Galip olduğunu söyleyen bir kişi önce Ertuğrul A.’ya ulaşarak ‘böbreğini 25 bin liraya alabileceğini’ söyledi. Olumlu yanıt alan Galip isimli şahıs, bu sefer de 30 yaşındaki Rıdvan A.’ya ulaşarak ‘böbreğini 60 bin liraya satmak istediğini’ bildirdi.

Galip isimli kişi, Ertuğrul A.’nın fotoğrafını alıp, böbrek nakli olacak olan Rıdvan A.’nın kardeşi Kenan A. adına sahte kimlik yaptırarak, Kenan A.’yı, abisi Rıdvan A.’ya böbrek verecekmiş gibi gösterdi. Böbreğini satmak isteyen Ertuğrul A., Kenan A. ve sahte kimliği ile böbreğini alacak olan Rıdvan A. ile birlikte Kadıköy’de özel bir hastanede önce testleri yaptırdı.

Dokular uygun çıkınca da 20 Temmuz günü her ikisi nakil için hastaneye yattı. Bu sırada olayı takip eden polis baskın düzenleyerek böbrek satıcısı ile alıcıyı gözaltına aldı. Galip isimli aracı ise baskından kısa süre önce otelden ayrıldığı için yakalanamadı.

İfadelerinin ardından adliyeye sevk edilen Ertuğrul A. ve Rıdvan A., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Anadolu Cumhuriyet Savcılığı, böbreğini satmak isteyen Ertuğrul A. ve böbreği almak isteyen Rıdvan A. hakkında, ‘Organ ticareti yapmak ve aracılık etmek’ ve ‘Resmi belgede sahtecilik’ suçlarından toplamda 7 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası istemiyle Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.İLGİLİ HABERLER