Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Lisede skandal: "Huzur Taliban'da"16.11.2017 12:27:45
Karaman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Karaman Spor Lisesindeki öğrencilere başka dinlerden İslamiyete geçenlerin öykülerinin anlatıldığı "Cennete Otostop" isimli kitap dağıttı. "Avustralyalı Taliban" öyküsünde cihatçı çeteye katılmanın huzur verdiği anlatılıyor.

Müdürlüğe bağlı "Karaman Gençlik Merkezi" kaşeli "Cennet'e Otostop" adlı kitap, lise öğrencilerine "okuma halkası" oluşturulması, yani başlarında öğretmen varken toplu bir şekilde okuyup değerlendirmeleri için dağıtıldı.

Başka dinlerden İslamiyete geçen insanların yaşam öykülerinin anlatıldığı kitapta, "Avustralyalı Taliban" başlıklı söyleşide ise sadece dini propaganda değil, İslami örgüte övgüler yapıldığı da görüldü.

"HURUZ TALİBAN'DA"

Afganistan cephelerinde savaşan "Avustralyalı Taliban" lakaplı bir cihatçıyla yapılan söyleşide, cihatçının Kalaşnikof model tüfeğiyle yan yana olduğu fotoğraflar yer alıyor. Söyleşide, "Müslüman olduktan kısa bir süre sonra Taliban saflarında NATO'ya karşı savaşmaya başladım" diyen cihatçı, "Avustralyalıların hayat standartları Afganlıların şartlarından çok daha iyi olabilir. Fakat Avustralya'da huzur yok" ifadelerini kullanıyor.

Ankara bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka, konuyu TBMM gündemine getirdi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Nazlıaka, şunları söyledi: 

Son yıllarda AKP’nin eğitim sistemini ne hale getirdiğini gösteren sayısız örnek mevcuttur. Çocuklara ve gençlere verilmeye çalışılan cihat öğretisi, Atatürk'süz müfredat bunlardan ilk akla gelenlerdir. Basında yer alan son haber ise bu iddiaları doğrular niteliktedir. Söz konusu habere göre Karaman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Karaman Spor Lisesi’ndeki öğrencilere başka dinlerden İslamiyet’e geçenlerin öykülerinin anlatıldığı Cennete Otostop isimli bir kitap dağıtmıştır. Adı geçen kitapta yer alan Avustralyalı Taliban öyküsünde ise cihatçı örgüte katılmanın nasıl güzel bir duygu olduğundan bahsedilmekledir. Söyleşide, 'Müslüman olduktan kısa bir süre sonra Taliban saflarında NATO’ya karşı savaşmaya başladım' diyen kişi, örgüte katıldıktan kısa bir süre sonra nasıl uyum sağladığını anlatarak açıkça terör örgütü propagandası yapmıştır."

Nazlıaka, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a şu soruları yöneltti: 

  • “Cennete Otostop” isimli kitabın okullarda bu kadar kolay bir şekilde dağıtılması kabul edilebilir bir durum mudur? Bu kitabın dağıtılmasına göz yuman eğitimcilere gençlerimiz emanet edilebilir mi?
  • İnsanları katletmeyi savunan bir terör örgütünün propagandasını yapan kitabın dağıtılmasına göz yuman idareciler teröre destek vermekte değil midir?
  • Karaman Gençlik Merkezi kaşeli “Cennete Otostop” adlı bir kitap kaç lisede dağıtılmıştır? Bu kitabın dağıtımı Bakanlık onayıyla mı gerçekleşmiştir?
  • Ülkemizde ve dünyada kanlı saldırılar gerçekleştiren cihatçı terör örgütlerinin açıkça propagandasını yapan bu kitabın yayıncısı ve okulda dağıtımına izin verenler hakkında idari ve adli soruşturma açılmış mıdır?
  • “Okullardan Atatürk dışarı, gericilik içeri” anlayışı ile başlatılan cihatçı öğretiler ülkemizin geleceği adına kaygı vericidir. Bu öğretiler nedeniyle yaşanacak şiddet olayının sorumlusu kim olacaktır?
  • “Kindar ve dindar gençlik” olarak gençlerimizi ayıran politikalarınız bilinmektedir. Dindar gençlikten kastınız okul sıralarında cihatçı yetiştirilmesine izin vermek midir?


İLGİLİ HABERLER