Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Berkin Elvan davasında neler oldu...16.11.2017 12:33:12
Gezi Parkı sırasında kafasından gaz kapsülü ile vurulan ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın öldürülmesine ilişkin davanın üçüncü celsesi görüldü.

Berkin Elvan'ın öldürülmesine ilişkin davanın üçüncü celsesi görüldü. Dava dosyasına, olaya ilişkin görüntüler üzerinde iyileştirme yapıldığı belirtilen TÜBİTAK raporu ulaştı. Elvan ailesinin avukatı Can Atalay, "Bu rapor utanç verici. İyileştirmek bir yana tamamen bozmuş ve delilleri karartmış" dedi.

Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, olaya ilişkin görüntülerin iyileştirilmesi için TRT'ye gönderilen yazıya cevap geldiğini belirtti. Başkan Rüzgar, TRT tarafından gelen cevap yazısında, "Eski dönemlere ait görüntülerin iyileştirilmesi hususunun filmler için geçerli olduğu, CD ve kasetlere aktarılan veya güvenlik kamerası gibi teknik cihazlardan alınan görüntülerin iyileştirilmesi ve netleştirilmesinin teknolojik alt yapısının uygun olmadığının" bildirildiği ifade edildi. 

Başkan Canel Rüzgar, TÜBİTAK'tan olaya yerine ilişkin görüntülerin iyileştirilmesine ilişkin 61 sayfalık raporun ulaştığını da belirtti. TÜBİTAK raporunda, olay yerinde elde edilen bazı video görüntüleri üzerinde, "Sis-Pus Giderme" programı ve görüntü parlaklık-karşıtlık ve keskinleştirme, büyütme filtresi uygulanarak iyileştirme yapıldığını belirten Başkan Rüzgar, taraflara rapora karşı diyecekleri olup olmadığını sordu.

"RAPOR UTANÇ VERİCİ"

Elvan ailesinin avukatlarından Can Atalay ise öncelikle SEGBİS'ten kaynaklı sıkıntılar nedeniyle sanığın mutlaka mahkeme salonuna getirilmesi ve sanığın içinde bulunduğu tüm polis ekibinin de duruşmada bulunması talebinde bulundu. Avukat Atalay, "Bu rapor, utanç verici. TÜBİTAK raporunda iyileştirme olmadığı açık. İyileştirmek bir yana tamamen bozmuş ve delilleri karartmış" diyerek TRT'ye yazısı nedeniyle suç duyurusunda bulunulmasını da talep etti.

13 ARALIK'A ERTELENDİ

Elvan ailesinin avukatları sanık polisin tutuklanmasını talep etti; ancak mahkeme, sanığın 'kaçma şüphesinin bulunmaması' nedeniyle tutuksuz yargılanma halinin devam etmesine karar verdi. Dava, 13 Aralık'a ertelendi.

Duruşma sonrası Berkin Elvan'ın ailesi ve avukatlar bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Berkin'in babası Sami Elvan, “Biz Elvan ailesi ve bütün ‘Gezi’ aileleri beraberiz. Bizim yaptığımız mücadele bütün toplumumuz için. Bugün ne sağına ne soluna hiç birisine bakmadan herkesin hakkının savunuculuğunu yaparak sizler için önderlik yapmaya çalışıyoruz. Ne kadar yapabiliriz bilmiyorum. Bu çocuklar boşuna bedenlerini vermediler. Bu çocuklar hepinizin çocukları. Bu çocuklara sahip çıkmanızı istiyoruz. Eğer ki sizler, toplum, kamuoyu bu çocuklara sahip çıkarsa bu çocukların katilleri yargılanacak ve cezalandırılacak. Sadece bizim istediğimiz hukuk ve adalet. Bizim çocuğumuzu terörize ederek, bugün avukatlarımızı herkesi susturmaya çalışıyorlar. Biz bunlarla yılmayacağız. Biz bunlardan korkmuyoruz. Korkmayacağız. O zanlı burada yargılanmalı. Burada bizim karşımıza çıkıp bizim karşımızda haklı olduğunu ispat etmeli. Eğer haklıysa maskeyle, gözlükle, takma bıyıkla karımıza çıkmamalı. Gelsin burada insanca kendini savunsun. Biz insan yemiyoruz” dedi.

Avukat Can Atalay da “Adalet istiyoruz. 13 Aralık’ta da buradayız. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ise “Bu siyasetin utancı. Bunlar utançlarıyla yüzleşmiyorlar. Yüzleşecekler bunlar” dedi.

 

 İLGİLİ HABERLER