Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Polisi emniyetin IŞİD içindeki muhbiri öldürmüş...22.11.2017 11:39:16
Antep’te IŞİD operasyonunda öldürülen polisin, emniyetin IŞİD içindeki muhbiri tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

10 Ekim Ankara Katliamı sanıklarından Suphi Alpfidan’ın, katliam öncesinde görüştüğü 3 polisten biri olan Hüseyin Gümüş’ün IŞİD’in içindeki emniyetin muhbiri tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

Evrensel'in haberine göre; Muhbir cinayeti IŞİD'ten emir alarak işlemiş. Olay hem Antep'teki davada sanık muhbir tarafından, hem de 10 Ekim Katliamı davasındaki tanık polis tarafından doğrulandı.

Hüseyin Gümüş cinayeti basına “IŞİD'in hücre evini tespit etmek amacıyla terör örgütü militanını takip ederken başından vurularak ağır yaralanarak yaşamını yitirdi” şeklinde yansımıştı.

10 Ekim Ankara Gar Katliamı, Antep’te IŞİD tarafından öldürülen istihbaratçı polis Hüseyin Gümüş cinayetinin aydınlanması ile yeni bir boyut kazandı. 10 Ekim Katliamı sanıklarından Suphi Alpfidan, tutuklanmasının ardından 11 Kasım 2016 günü görülen duruşmada “Sanıkların Antep’teki olaylarını biliyorum. Elebaşlarını tanıyorum. Bundan Antep emniyet müdürünün de haberi var” demişti ama korktuğu için can güvenliğinin sağlanmasını istemişti. Ancak salon dışında avukatıyla görüşen Alpfidan, döndüğünde Antep’teki olaylardan bahsetmemişti.

Daha sonraki ifadesinde katliamdan önce Antep’te 3 polis ile görüştüğünü de söyleyen Alpfidan, Bayazıt Bestami Duman ve Tahir Sarıışık isimli polislerin ismini verirken, 3. polisin ismini hatırlamamıştı. İşte bu polisin 13 Temmuz 2016 tarihinde Antep’te öldürülen istihbaratçı polis Hüseyin Gümüş olduğu ortaya çıktı.

Hüseyin Gümüş cinayeti basına “IŞİD'in hücre evini tespit etmek amacıyla terör örgütü militanını takip ederken başından vurularak ağır yaralanarak yaşamını yitirdi” şeklinde yansımıştı.

Ancak cinayetin ardından Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava gerçeğin böyle olmadığını gösterdi. Gümüş'ü öldüren 17 yaşındaki Hanifi Çelik ve o gün Gümüş ile birlikte olan tanık polis işin aslını anlattı.

Hanifi Çelik, 27 Nisan 2017'de görülen duruşmada verdiği savunmada nasıl muhbir olduğunu şöyle anlattı:

“Benim annem, babam ve 4 kardeşim yaklaşık 3,5 yıldır Suriye’de IŞİD'in hakimiyeti altında olan Rakka bölgesinde bulunmaktadır. Neden gittiklerini bilmiyorum. Ben daha öncede DEAŞ terör örgütü üyesi olmak suçundan yakalanıp serbest bırakılmıştım ancak daha önce hiç Suriye'ye gidip gelmişliğim yoktur. İlk yakalanmamdan sonra terörle mücadele şubesi beni muhbir olarak kullanmak istedi ben de kabul ettim.”

Ailesine kira parasını Suriye'de bulunan ve Türkçe konuşan IŞİD üyesi Zubeyr olarak tanıdığı bir kişi ile gönderdiğini ve bu şekilde polise bir takım bilgiler verdiğini belirten Hanifi, Suriye'deki IŞİD üyelerinin bunu öğrendiklerini söyledi.

Daha önce birlikte yakalanarak serbest bırakıldığı Abdulsamet Cebael'in Suriye'ye kaçarak kendisini deşifre ettiğini dile getiren Çelik, Zubeyr'in kendisini aradığını anlattı. Hanifi Çelik, “Zubeyr bana maktul polis memurunun ismini vererek bunu öldüreceksin dedi. Eğer öldürmezsem aileni öldürürüm dedi. Tabancayı Fatih isimli esmer, sakallı bir şahıs silahın parkta gömülü olduğunu söyledi. Gidip almam gerektiğini söyledi daha sonra buluştuk. Tavuk pazarı civarında bir parka gittik. İkindi vakti Fatih silahı gömdüğü yerden çıkarıp bana verdi. Bir tane de el bombası vardı. Ben de tabancayı ve el bombasını poşetle eve götürüp gizledim” dedi.

Kendisinden eve el bombalı tuzak kurulmasının istendiğini ama yapamadığını anlatan Hanifi Çelik, polisi nasıl öldürdüğünü ise özetle şöyle anlattı: “Polis memurunu aradım. Eve çağırdım. Polis memuru eve geldiğinde, odada cep telefonu ile uğraşıyordu. O sırada Glock marka tabanca ile yan pozisyondan yaklaşık 4-5 metre mesafeden ateş ettim. Tetiğe bir kez bastım ancak tabanca 2-3 kez ateş aldı. Polis memurunu vurdum, daha sonra çatıdan çatıya geçerek olay yerinden uzaklaştım. Antakya’ya kaçtım ve burada polislere yakalandım. Beni tehdit ettikleri için eylemi gerçekleştirdim. Pişmanım.”


Öte yandan bugün görülen 10 Ekim davasında tanık polis Tahir Sarıışık, müşteki avukatların soruları üzerine 2017 Mart ayından önce istihbarat şubede çalıştığını söylerken, polis memuru Gümüş’ü öldüren Hanifi Çelik’in muhbir olduğunu da doğruladı. İfade veren diğer polis Bestami Duman da Hüseyin Gümüş cinayeti soruşturmasını kendi şubesinin yaptığını söyledi. Sorulara ‘Dosyasında vardır’ diye yanıt veren Duman, “Evin içinde ölmüş olması lazım” dedi. Duman, basına neden yanlış bilgi verildiğini, kendilerinin yanlış bilgi verip vermediği sorularını da geçiştirmeye çalıştı. Duman, Hüseyin Gümüş’ü öldüren Hanifi Çelik’in nasıl yakalandığını hatırlamadığını da iddia etti. ‘Çelik’in ailesi nerede?’ sorusu üzerine ise Duman, “Galiba Suriye’de olması lazım” gibi kaçamak cevaplar verdi. 

 İLGİLİ HABERLER