Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

MEB'in örnek projesi 'haremlik selamlık' dua halkası...23.11.2017 04:47:23
Milli Eğitim Bakanlığı'nın seçtiği ‘fark yaratan öğretmenlerin projeleri’ arasında haremlik selamlık “Hadis ve dua etkinliği”, "Ümmetin Anneleri" gibi etkinlikler yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğretmenlerin okullarındaki projelerinin yer aldığı “81 İl 81 İyi Örnek Sergisi”ni açtı. Öğretmenleri 4 gün Ankara’da, 2 gün de İstanbul’da ağırlayacak olan Bakan Yılmaz, öğretmenlerle tek tek ilgilenerek projelerini dinledi.

Cumhuriyet'in haberine göre Başkent Öğretmenevi’nde başarı hikâyeleri ve okullarındaki projelerini sergileyen öğretmenlerin arasında lösemi tedavisi gören öğrenciler için sosyal sorumluluk projeleri geliştiren, sığınmacı öğrencilerin eğitime entegrasyonu üzerine çalışmalar yürüten öğretmenler olsa da, dini etkinliklerle ‘fark’ yaratan öğretmenlerin çoğunlukta olması dikkat çekti.

Örneğin; Çankırı Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni Ahmet Başaran, şehrinden haremlik selamlık “Hadis ve dua etkinliği” ile seçildi. Başaran’ın proje afişinde düzenlediği dini etkinlikler, “Öğrencilerine rol model olma noktasında başarılıdır. Okulda kız ve erkek öğrencilerine ayrı ayrı oluşturduğu kitap okuma grupları ile onların başkanlığını yapmış, okunan kitabın değerlendirilmesine bizzat katılmıştır. Özellikle cuma günleri 2. teneffüs kız öğrencileriyle, 3. sınıfta erkek öğrencileri ile ayrı ayrı hadis halkası programlarını yıl boyunca düzenlemiş ve dua ile sonuçlandırmıştır. Okul pansiyonumuzda nöbetçi olduğu günlerde öğrencilerimize milli ve manevi değerler kazandırmak için farklı okullardaki görev yapan meslektaşları ile öğrencileri buluşturmuştur” ifadeleri ile anlatıldı.

Örneklerden birisi de “Ümmetin Anneleri” isimli kız imam hatip lisesi öğrencilerine “valide annelerimizi anlatarak” örnek teşkil etmeyi planlayan, “şiir ve ilahilerle süslenen” program. 24 Kasım’da Anıtkabir’i ziyaret edecek bu öğretmenler, Ankara’daki üniversitelerin eğitim fakültesi öğrencileri ile bir araya gelecek, kampuslarda derse girerek öğretmen adayları ile tecrübelerini paylaşacak.

 

İLGİLİ HABERLER