Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

"IŞİD saldırıları artabilir"26.11.2017 06:28:43
Mısır'da gerçekleştirilen ve yetkililerin IŞİD'i işaret ettiği saldırının ardından IŞİD'in Suriye'deki yenilgiden sonra yeni eylem alanlarına yöneleceği iddia ediliyor. Ortadoğu Uzmanı Hasan Sivri, IŞİD saldırılarının artarak devam edebileceğine dikkat çekti.

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda Ravda Camisi’nde düzenlenen saldırıda, hayatını kaybedenlerin sayısı 305’e yükseldi. IŞİD bayraklı kişilerce gerçekleştirildiği Mısırlı yetkililer tarafından açıklanan saldırının ardından bölgedeki son durumu ve IŞİD’in Suriye’de kaybettiği toprakların ardından yeni eylem alanlarına ilişkin gelişmeleri Ortadoğu Uzmanı Hasan Sivri Birgün’e değerlendirdi.

Mısır modern tarihinde en kanlı saldırı olarak tanımlayabileceğimiz son saldırının meydana geldiği bölge, zamanlama ve saldırıyı gerçekleştiren taraf açısından birçok anlamı olduğunu ifade eden Sivri, “Cihatçı terörizm, Türkiye’de meydana gelen patlamalardan da bildiğimiz üzere turistik bölgeleri hedef alıyor. Mısır’daki patlama da turistik bölge olarak ünlenen Sina’da meydana geldi. Bu seferki saldırı çoğunlukla Sufilerin gittiği bir camide gerçekleşti. Tekfirci cihatçılar Sufi akımına ve Sufilere yönelik saldırıları meşru görüyor” dedi. Geride kalan yıllarda Mısır’da Sufi liderlerinin kaçırılıp başlarının kesildiğini anlatan Sivri, “Son saldırının da türüne ve yöntemine baktığımızda cihatçıların vahşet ve barbarlık ile korku salma teorisini, küresel cihadın ana kitaplarından sayılan Vahşet Yönetimi kitabını esas aldıklarını görüyoruz” diye konuştu.
 
Sivri şunları kaydetti:

“Bölgede özellikle Irak ve Suriye’deki yenilgilerden sonra IŞİD’in ciddi bir çekilme ve küçülme içerisinde olduğunu biliyoruz. Sina yarımadasında IŞİD’in varlığını, saldırılarını ve genişlemeye çalıştığını görüyoruz. Bu durum Sisi’yi endişelendiriyor. Bu yüzdendir ki Sisi geçen haftalarda Hariri krizinde ‘bölgede yeni krizler yerine kaçan IŞİD’lilere odaklanalım’ vurgusunu yapıyordu. Aslında bu vurgusunda kendi açısından haksız sayılmaz. Kaçan IŞİD’liler, bölge çatışmalarında ve rekabetlerinde yeni bir saha olarak Mısır’da kullanılabilir. Özellikle Katar’a yönelik hamlelerin tırmandırıldığı bu dönemde Mısır’da başka saldırılar görebiliriz. Türkiye halklarının da birçok defa kurbanı olduğu saldırıları gerçekleştiren aşırıcı fikir ile her alanda mücadele edilmesi gerektiği aksi takdirde sadece Irak ve Suriye değil özellikle bölge ülkeleri ve dünya bu akımdan etkilenecek uyarıları çokça yapıldı.”

TÜRKİYE'YE KAÇAN IŞİD'CİLER...

“Bölgede 100 bine yakın IŞİD’ci vardı ve IŞİD düştükten sonra bir kısmı farklı bölgelere dağıldı. Türkiye’ye doğru da bir IŞİD kaçışı oldu. Kaçan IŞİD’ciler, 2014-2016 sürecinde Avrupa’da saldırılar gerçekleştirdiği gibi cihatçı uzmanlarına göre önümüzdeki süreçte de saldırılar görebiliriz.”


İLGİLİ HABERLER