Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Fidel Castro’nun ölüm yıldönümünde Küba Büyükelçisi’nden Yön Radyo’ya ziyaret27.11.2017 10:44:26
Küba Devrimi’nin Lideri Fidel Castro ölümünün 1’nci yıldönümünde anılıyor.

İstanbul’da yapılan anma etkinliğine katılan Küba Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Núñez Yön Radyo’yu ziyaret etti. Küba Büyükelçisi’ne  Küba Dünya Halklarıyla Dostluk Enstitüsü (ICAP) Başkan Yardımcısı Elio Sotero Neyra Gamez de eşlik etti.

Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç ile görüşen Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Núñez, yaptıkları yayınlarla Küba halkıyla dayanışmalarından dolayı Yön Radyo’ya teşekkür etti.

 

Yön Radyo ziyareti sırasında Bizim Stüdyo programında Başak İkiz’in sorularını yanıtlayan  Luis Alberto Amoros Núñez, “Fidel’in bedenen aramızdan ayrılması bile Küba’da sosyalizmi ve halkın birliğini daha da güçlendirdi” dedi.

Küba Büyükelçi’nin Yön Radyo canlı yayınında yaptığı açıklamalardan başlık şöyle:

Açıkçası bu son bir yılın Küba açısından daha çok sosyalizmle geçtiğini söyleyebiliriz. Çünkü  Fidel’in bedenen aramızdan ayrılması bile Küba’da sosyalizmi Küba halkının birliğini daha da güçlendiren bir şey oldu. Fidel’in Küba halkının en büyük birleştiricisi olduğunu söylemek mümkün ve bana kalırsa şu an Küba halkı geçmişe göre daha da fazla Fidelci.

 

Türkiye halkı Kübalılar için çok onurlu ve yiğit bir halk. Öte yandan biraz tarih okuyan herkesin bildiği üzere ulusal egemenlik mücadelesi dendiğinde Küba’da  önemli başlıklardan birisi. Dolayısıyla Türkiye’nin tanınma sebeplerinden birisi de sadece bugün ki egemenlik mücadelesi değil.  Tarihsel açıdan Türkiye halkının  yürüttüğü egemenlik mücadelesi.

Ben buraya gelince çok olmadı. Henüz iki  ayımı doldurmadım Ankara’da. Fakat hemen her gün Fidel’e -sadece Fidel’e de değil -  Küba Devrimi’ne yönelik çok sevgi ve sempatiye tanık oluyorum. Bana kalırsa bunun sebeplerinden bir tanesi de biraz önce konuştuğumuz şey. Çünkü Kübalıların da tarihi, dış dayatmalara karşı mücadele ile geçti.  Dolayısıyla benzer mücadeleyi yürütmüş olan Türkiye halkına bakış açısında da bu etkili. 

1996’da Fidel Castro Türkiye’ye geldiğinde ben de hatırlıyorum o zaman, onun da bizzat Türkiye halkına yönelik sempatisini dile getirdiğini, Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik sevgisini sempatisini dile getirdiğini…

Türkiye’ye olan ilgi son dönemde özellikle filmler ve televizyon dizileri üzerinden giderek artıyor. Her geçen gün daha fazla izleniyor dolayısıyla bu da aradaki bağı güçlendiren bir şey.  Kübalılar o dizilerde filmlerde sadece Türkiye’nin doğal güzelliklerini görüp hoşlanmıyorlar.  Türk halkının taşıdığı değerleri  de hissettikleri için izlemeye devam ediyorlar. Çünkü Kübalılar için en önemli kıstaslardan birisi direnme, mücadele kültürü.

Küba Büyükelçisi'nin canlı yayın konuğu olduğu Bizim Stüdyo programını dinlemek için tıklayınız

İLGİLİ HABERLER