Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Ataşehir Belediye Başkanı görevden uzaklaştırıldı8.12.2017 14:14:20
Ataşehir Belediye Başkanı CHP'li Battal İlgezdi, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı.

İçişleri Bakanlığı'nın  Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'yi görevden uzaklaştırılmasının ardından  haberi alanlar Ataşehir Belediye Binası önünde toplandı. Belediyenin önüne gelen CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat basın mensuplarına bir açıklama yaptı...

Canpolat, "Bu AK Parti’nin kendi üstündeki yolsuzluklarını örtbas etmenin, kapatmanın bi operasyonudur. Ataşehir Belediye başkanımız kendisi iki sene önce Cumhuriyet Başsavcılığına kendisi için suç duyurusunda bulunmuştur. 'Gelin hakkımda benimle ilgili çıkan haberleri soruşturunuz.' diyerek, Cumhuriyet Başsavcılığı’na bizzat il başkanı ile birlikte gidip başvurmuştur. Kendisi ve ailesi her seferinde her gün bir müfettişle karşı karşıyadır. Burada bir tek hedef vardır. Cumhuriyet Halk Partili başarılı belediye başkanlarının başarısını, başarısız gibi gösterme operasyonudur. Bu Cumhuriyet Halk Partili belediyeleri teslim alma operasyonudur" dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerini teslim etmeyeceklerini söyleyen Canpolat, "Cumhuriyet Halk Partili belediyelere yönelik talimatla yapılan operasyonlara asla müsaade etmeyeceğiz. Sonuna kadar kavga vereceğiz. Şimdi basın aracılığıyla soruyorum. İçişleri Bakanına, hangi evrakı istediniz de, Battal İlgezdi vermedi size? Hangi belgeyi istediniz de o belgeyi vermedi? Tehlikeli olarak görüp el çektiriyorsunuz. Bu operasyonu size yaptırmayacağız. Bütün partilileri bütün İstanbulluları buraya davet ediyorum. Bütün milletvelillerini buraya davet ediyorum. Bu ülkeyi sizin keyfi yönetiminize bırakmayacağız. Biz her türlü kavgayı vermeye, her türlü mücadeleyi vermeye, her türlü bedeli vermeye Cumhuriyet Halk Partililer olarak, İstanbullular olarak hazırız. Bu esas İstanbul’da 5 milyon oyun hayır çıkmasının bedelidir. Siz ne yaparsanız yapın, İstanbul'u alacağız, sizi de seçimle göndereceğiz. Dünyanın her yerinde saldırıların katmerli arttığı dönem faşizmin ayak seslerinin geldiği dönemdir. Biz bu ülkeyi faşistlere ve faşist diktatörlere teslim etmeyeceğiz. Bunun kavgasını sonuna kadar vereceğiz" ifadelerimi kullandı.

BATTAL İLGEZDİ'DEN İLK AÇIKLAMA; BU BİR SİYASİ TAVIRDIR

 

 

 Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, hakkında verilen görevden uzaklaştırma kararının ardından ilk kez konuştu.

Ataşehir Belediyesi önünde kendisine destek vermeye gelenlere hitap eden İlgezdi, " Bildiğiniz gibi Belediye Başkanı olarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdim. Kendini şikayet eden ilk belediye başkanı benim. Hodri meydan. Kendi belediye başkanları gitsin kendilerini şikayet etsin. Bu iddiaların hepsi yargıya taşınmış ve bunlarla ilgili beraat kararı verilmiştir. Evrak karartıyormuşuz. Yargı elinizde, medya elinizde. Varsa kararttığımız bir şey söyleyin. Kararttığımız hiç bir şey yok. Bu bir siyasi süreçtir. Hukuk burada çökmüştür. Bu bir siyasi tavırdır. Biz buradayız. Belediye başkanı olarak verilemeyecek hiçbir hesabım yok. Alnım açık. Yüzüm ak. Ben buradayım" dedi.

ENGİN ALTAY: "DELİL KARARTILACAK DİYE BAŞKANI GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMAK, BİR HUKUK GARABETİDİR"

Aralarında CHP Grup Başkanvekili  Engin Altay'ında olduğu CHP'liler Battal İlgezdi'yi yalnız bırakmadı.

Belediye önünde toplananlara hitap eden İlgezdi'nin ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'da bir konuşma yaptı. Yaşanan sürecin CHP'yi itibarsızlaştımaya yönelik olduğuna değinen Altay, "Bu ülkeye adalet, demokrasi ve özgürlüğü getirmek için buradayız. Yollardayız, yılmayacağız. Battal İlgezdi 2009 yılının Mart ayından beri Ataşehir halkına hizmet ediyor. Bütün Ataşehirliler bilir ki yaklaşık 9 yıldır Ataşehir belediyesinde personelden çok İçişleri Bakanlığı müfettişleri, Sayıştay denetçileri, Cumhuriyet Başsavcıları bu binada oturmuştur. Denetim yapmıştır.  Orta yerde hiçbir somut  bulguya, en ufak bir suiistimale ve suç unsuruna rastlanılamamıştır. Bugün yaşananın tam adı şudur; yavuz hırsız ev sahibini bastırmak istemektedir. Yavuz hırsızın ev sahibini bastırmasına ne Ataşehirliler ne de Türkiye izin vermeyecek. Böyle ucuz, böyle sıradan gerekçelerle ne CHP'yi ne de tek CHP'liyi itibarsızlaştıramazsınız. Olmayan delil kararmaz. Gerekçe delillerin karartılması üzerine kurulmuş. Gülünç, komik bir gerekçe. Herkes bilir ki, delil karartma süreci soruşturma aşamasındadır. Bu süreçten sonra, delil karartılacak diye başkanı görevden uzaklaştırmak, bir hukuk garabetidir. İdari skandaldır. Bu skandala seyirci kalmayacağız. İçişleri Bakanlığı'nın sayısız müfettişleri, Cumhuriyet savcıları, yerel mahkemeler ve en son Danıştay Ataşehir Belediyesi'ni ve Battal İlgezdi ile ilgili açılan bütün soruşturmaları temiz, yok bir şey diyerekelinin tersi ile itti. Şimdi kendi devlet müfettişlerine güvenmeyenler, delil karartılır diye başkanı görevden almaya kalkışmakla, Ataşehir halkının iradesini gasp etmiş olmaktadır" şeklinde konuştu. 

CANPOLAT: CHP'YE SALDIRI VARDIR, CHP BU SALDIRI KARŞISINDA SESSİZ KALMAYACAKTIR

Altay'ın ardından ise CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat söz aldı. Canpolat, görevden uzaklaştırmanın siyasi bir operasyon oludunu belirterek, "Bütün genel merkez yöneticilerimiz, parti sözcümüz, yerel yönetimden sorumlu genel başkan yardımcımız ve milletvekillerimizin tamamı buraya geliyor. Bizim belediyelere yönelik bir operasyon yapacakları dedikodusunu günlerdir yapıyorlar. Bunu niye yapıyorlar?  Ak Parti'nin gidişi,çöküşü hızlandıkça saldıracak, etkisiz hale getirecek alanlara aramaya başladı. Ataşehir belediye başkanımız tam üç yıl önce İl Başkanımız Murat Karayalçınla beraber basında ve kamuoyunda kendi ve ailesi hakkında çıkan dedikodulardan dolayı, kendisini Cumhuriyet savcılığına  bizzat giderek, şikayet etmiştir. 3 yıldır ve her gün müfettişlerin olduğu, hem Ataşehir'de hem diğer belediyelerimizde her gün müfettişler boza pişiriyor. Siz ne yaparsanız yapın, belediyelerimizin başarısını , İstanbul'daki başarıyı, referandumda 5 milyona yakın 'Hayır' oyunu geri döndürme anlayışına sahip değilsiniz. Buna müsaade etmeyeceğiz. Çünkü Ak Parti'nin içinde bulunduğu kaosu biliyoruz. Dış politikada çökmüş, içeride sokağa çıkamayacak noktada olan Ak Parti, bizim belediyelere ve arkadaşlarımıza saldırmaya devam edecektir. Bu saldırılarınız boşunadır. Çünkü bu saldırının temelinde siyasi saldırı vardır. Cumhuriyet Halk Partisi'ne saldırı vardır. CHP bu saldırı karşısında sessiz kalmayacaktır" dedi.

Belediye önünde bekleyiş devam ederken, saat 22.30'da CHP'li milletvekilleri ve parti üyelerinin katılımı ile geniş bir değerlendirmede bulubnacağı öğrenildi.İLGİLİ HABERLER