Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Ücretli öğretmenlerin 3'te 2'si öğretmen değil!2.2.2018 10:05:33
Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı 2017 verilerine göre, eğitim öğretim döneminde ücretli öğretmen olarak görev yapanların sadece üçte biri eğitim fakültesi mezunu.

MEB’in sözleşmeli öğretmen atamaları yeni bir tartışmaya neden oldu. Bakanlığın 2017 verilerine göre ücretli öğretmenlerin üçte ikisi eğitim fakültesi mezunu değil. Atamalara tepki gösteren Eğitim Sen Yönetim Kurulu Başkanı Feray Aytekin Aydoğan “Hiçbir objektif kriter yok” dedi.

Aydoğan, “Atama bekleyen yarım milyona yaklaşan eğitim fakültesi mezunu varken, 2017 verilerine göre ücretli öğretmen sayısının yaklaşık üçte ikisi eğitim fakültesi dışında farklı bölüm mezunları. Atamalar hangi kriterler üzerinden yapıldı anlamak mümkün değil. Yeni yapılacak atamaların sözleşmeli olarak atanacak olması da var olan sorunları daha da arttıracaktır. Halı hazırda iş güvencesi olmayan, aile bütünlüğü dağılmış, özür durumu tayin hakları gibi onlarca hak kaybını yaşayan 38 bin sözleşmeli öğretmen var. Şimdi 25 bin eğitimci daha bu mutsuz öğretmenler tablosuna eklenecek” dedi. 

İLAHİYATÇILAR ÖĞRETMEN OLDU

Atama politikasının kimlerin belirlediğini soran Aydoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Danıştay kararı tanınmayarak çıkarılan KHK ile ilahiyat mezunlarının öğretmen olarak atanmasının önü açılmıştır. Bu ve benzeri uygulamalarla eğitimin iyileştirilmesi ve 2022’de 1 milyona ulaşacak eğitim fakültesi mezunu öğretmenin istihdamı konusunda MEB’in planlaması nedir?”

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN DÖNEMİ
 
Aydoğan, Bakan Yılmaz’ın “5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olan ve atama bekleyen öğretmenleri KPSS şartı olmadan mülakata çağıracağız” açıklamasını anımsatarak, “2017 Şubat ayı verilerine göre, ülke genelinde ücretli öğretmen sayısı 63 bin 829’dur.

Ücretli öğretmenlerin 27 bin 409’u eğitim fakültesi, 27 bin 936’sı lisans mezunu (eğitim fakültesi hariç), 8 bin 484’ü ön lisans mezunudur. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının ilköğretimde 28’den 17’ye, ortaöğretimde 18’den 13’e düştüğünü açıkladı. Bakan hem öğretmen başına düşen öğrenci sayısının azaldığını açıklıyor hem de 109 bin öğretmen açığı var diyor. Eğer öğretmen açığı, öğretmen sayısının yüzde 10’ u ise öğretmen başına düşen öğrenci sayısı nasıl azaldı? Bunun tek bir açıklaması olabilir; ücretli öğretmenler dahil edilerek toplam bir sayı çıkarılmış” dedi.İLGİLİ HABERLER