Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Tepkiler geri adım attırdı: Efes'ten yeni 'evde bira yapımı' açıklaması2.2.2018 16:03:08
'Evde yapılan biraya vergi konulsun' açıklamasıyla tepki çeken Efes'in patronu Tuncay Özilhan yeni bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Geçtiğimiz günlerde evde bira yapımını kolaylaştıran ürünlerin satışı ve Türkiye’de bira tüketimi hakkında yaptığı açıklamalarıyla tepki çeken Anadolu Efes Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan yeni bir açıklama yaptı.

Basın açıklaması yapan Özilhan, “Basın mensubu arkadaşlarımla yaptığım görüşmenin yansımalarını üzülerek takip ediyorum. Görüşmeler sırasında vergilerin yüksek olmasının merdiven altında kaçak ve sahte içki üretimini artırdığından, bunun insan sağlığını tehlikeye attığından bahsettim. ‘Yasa dışı ticaret hem insan sağlığını tehdit ediyor hem de vergi kayıplarına yol açıyor’ dedim. Asıl dikkat çekmek istediğim konu buydu” dedi.

Özilhan, şunları söyledi:

“Biz Anadolu Efes olarak, ülkemizde bira sektörünün gelişmesi, bira kültürünün yaygınlaşmasına önem veriyor ve bu konuda çalışma yapan herkesi destekliyoruz. Evde hobi olarak yapılan biraların da bira kültürünün bir parçası olarak sektörün gelişmesine katkı sağladığını düşünüyoruz. Görüşmeler esnasında da vurgulamak istediğim gibi; alkollü içeceklerdeki vergi yüksekliği sektörümüzü her anlamda olumsuz etkiliyor, biz de bunu her platformda dile getiriyoruz. Temennim yeni vergiler gelmesi değil, mevcut vergi oranlarının yeniden değerlendirilmesidir."

 İLGİLİ HABERLER