Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

77 ton eroin Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitti



2.3.2018 13:41:46
Madde Bağımlılığını Araştırma Komisyonu’nda konuşan Kaçakçılık, İstihbarat Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanı Ulu, 77 ton eroinin Türkiye üzerinden Balkan rotası kullanılarak Avrupa’ya geçirildiğini söyledi.

Uyuşturucu Madde Bağımlılığının Nedenlerinin ve Tedbirlerin Tespit Edilmesi Maksadıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu'nun son toplantısına katılan İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık İstihbarat Harekat Ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanı Ömer Ulu, Dünya uyuşturucu ticaretinin Balkan rotası üzerinde bulunan Türkiye’de yakalanan ve Avrupa’ya geçirilen uyuşturucular hakkında bilgi verdi.

Dünyada 6 bin 376 ton afyon bulunduğunu ve bunun 4 bin 296 tonundan eroin üretildiğini ifade eden Ulu, Avrupa’ya 448 ton eroinin yöneldiğini söyledi. Buna karşın geçen yıl Afganistan’da afyon üretiminin dokuz tona yükseldiğini ve bu nedenle eroin tehlikesinin arttığını vurgulayan Ulu, “Bunlardan 425 ton eroin üretildi.

Bu eroinin yüzde 32’si Balkan rotası dediğimiz bizim rotamıza yöneldi ve 136 tonunun yaklaşık yüzde 30’unu İran’ın yakalamasını öngördük. Yüzde 20’si de Türkiye üzerinde yakalandı ve 77 ton eroin Balkan rotası üzerinden Avrupa’ya geçti” dedi.

"SINIR KAPILARINDAN SOKULUYOR"

Uyuşturucuların Türkiye’ye hangi yollarla girdiği hakkında da bilgi veren Ulu, “Uyuşturucunun ülkemize girişi genellikle hudut kapılarından, hava kapılarından, deniz limanlarından ve Kara Kuvvetlerimizin sorumluluğu altında bulunan diğer sınır hatlarından olmakta” diye konuştu.

Kamuoyunda “bonzai” olarak bilinen “sentetik kannabinoidlerin” Türkiye’de yayılma şekilleri ve ölüm olayları hakkında da konuşan Ulu, “Çok önemli bir kısmı İstanbul’dan ülkemize yayılıyor. Belki sentetiklerle mücadele açısından İstanbul’un ayrıca ele alınmaya ihtiyacı var” dedi.

"ÖLÜMLER 232'DEN 920'YE ÇIKTI"

Ölüm olaylarının son yıllarda hızla arttığına dikkati çeken Ulu, “2013 yılında 232 olan ölüm sayısı 2016’da 920’ye çıkmıştır. Bu da uyuşturucunun ülkemiz açısından önemli bir tehdit haline geldiğini gösteren verilerden birisidir. Yine, bu ölümlerde sentetiklerin oranı 2013 yılında yüzde 15 iken, 2016 yılında yüzde 40’a çıkmıştır ve gün geçtikçe doğrudan ölümlerde sentetiklerin etkisi giderek artmaktadır” şeklinde konuştu.

Türkiye üzerinden geçen uyuşturucuların piyasa değerinin yaklaşık 50 milyar TL olduğunu söyleyen Ulu, “Ülkemiz üzerinden geçen toplam uyuşturucunun piyasa değerinin 50 ile 60 milyar TL arasında olduğunu düşünüyoruz. Yıllar itibarıyla bu artabiliyor, azalabiliyor ama bu parasal boyut bile ülkemizin ne kadar büyük bir uyuşturucu tehdidiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor” dedi.



İLGİLİ HABERLER