Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

MEB yardımcı kitaba muhtaç ediyor30.9.2018 06:37:19
Yabancı dil ağırlıklı sınıflarda kaynak kitabın veliye maliyeti bin lirayı buldu. Bakanlık, kaynak kitap alımını yasakladı. Veli ve öğretmenler ise MEB’in ders kitaplarını içerik olarak yetersiz buluyor.

Aydınlık'tan Özlem Konur Usta'nın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda ders kitapları dışında yardımcı kitap alımını yasakladı. Kaynak kitap isteyenler hakkında soruşturma açılacağı genelge ile duyuruldu. Yabancı dil ağırlıklı ders verilen sınıflarda, yabancı dille birlikte diğer derslerden de aldırılan kaynak kitapların veliye maliyeti bin lirayı buldu. Öğretmenler ise MEB’in dağıttığı kitapların içeriğini yetersiz görüyor.

Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzalı genelgede yabancı dil ağırlıklı eğitim veren okullara dikkat çekildi: “Özellikle yabancı dil derslerine yönelik okullarımızda yardımcı materyallerin sınıf içerisinde kullanıldığı, bu materyallerden ödev verildiği ve dolayısıyla velilerin de eğitim materyallerini almaya mecbur kaldıkları Bakanlığımıza ulaşan bildirimlerden anlaşılmaktadır.” 25 Eylül’de gönderilen genelgede, yardımcı ders kitabı almaya zorlayan okul yönetimleri hakkında idari işlem yapılması da istendi.

DERS SAATİ ALTI KAT FAZLA KİTAP AYNI

MEB’in 5’inci sınıflar için başlattığı yabancı dil ağırlıklı eğitim uygulaması ilgi gördü ancak ders materyallerinin eksikliği nedeniyle eleştiriliyor. Yabancı dil ağırlıklı eğitim verilen 5’nci sınıflar okulun imkanlarına göre haftada 11’le 18 saat arasında İngilizce dersi görüyor. Normal eğitim alan bir sınıfta ise haftada üç saat İngilizce dersi var. MEB, iki program için de okullara aynı İngilizce kitabını gönderiyor. İngilizce ağırlıklı sınıflar, elektronik içeriklerle destekleniyor. Ancak hem veliler hem de öğretmenler bunu yetersiz buluyor. MEB, yeterli kaynak sunmadığı için yardımcı ders kitapları piyasası oluşuyor. Bazı okullar fotokopiyle ders işlerken bazı okullarda yalnızca İngilizce için alınan yardımcı ders kitaplarının veliye maliyeti 800 lirayı buluyor. Öğretmenler; Türkçe, matematik ve fenden de yardımcı kitap isterse velinin cebinden çıkan para bin liraya ulaşıyor.

MEB KAYNAK ÇEŞİTLİLİĞİ SUNMALI

İstanbul Eğitimciler Derneği Eski Başkanı Duygu Yeniay Üsküplü, sınav odaklı bir sistemde kaynak kitapsız ders işlemenin imkansız olduğunu söyledi. Üsküplü sözlerine şöyle devam etti: “Yabancı dil öğreniminde kitap çeşitliliği önemli. Seçmeli derslerin hiç kaynağı yok, her hafta fotokopi çektirmek gerekiyor. Fotokopiler de zaten yardımcı kitaplardan hazırlanıyor. Diğer taraftan kitap masraflarını karşılayamayan çok geniş bir kitle var. MEB okulları ve aileleri yardımcı kaynağa muhtaç etmemeli, çağdaş yöntem ve tekniklerle kaynak çeşitliliği sunmalı, yasaklarla sorumluluğu okul idarelerine atmamalı. Okul ve velilerin ihtiyaçlarına ve tedirginliklerine cevap vereceğine kaos ortamı yaratmamalı.”

MATEMATİK KİTABININ İÇİ BOŞ

Sorun yalnızca yabancı dil eğitimiyle ilgili değil. Bu yıl yapılan liselere giriş sınavının zorluğu da yardımcı kitap alımını körükledi. Bir matematik öğretmeni, “MEB’in verdiği ders kitapları, yapılan sınavlar için yetersiz. Liseye giriş sınavında başarılı olan bir öğrenci MEB’in ders kitabını bir haftada bitirir” dedi. Veliler de MEB’in kitaplarını içerik olarak yetersiz buluyor.İLGİLİ HABERLER