Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Zübeyde Hanım Müze Gemisi kıraathane oluyor4.12.2018 14:07:27
Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi'nin demirli olduğu yere, “Denizci Millet Kıraathanesi yakında hizmetinize açılacaktır” yazılı afiş asıldı.

İzmir Kordon’da demirli halde bulunan ‘Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin akıbeti belli oldu. Müze gemi, kıraathaneye dönüştürülüyor!..

Haziran ayında ‘bakım’ yapılacağı gerekçesiyle yerinden kaldırılan geminin İstanbul’a gönderileceği öne sürülmüştü. Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri ise Alaybey Tersanesi’ne çekilen Yüzer Müze’nin İzmir’in sembolü olduğunu, onarımın bitmesinin ardından konuşlandığı yere getirileceğini açıklamıştı. Ancak Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin demirli olduğu yere ‘Denizci Millet Kıraathanesi yakında hizmetinize açılacaktır’ yazılı bir duyuru afişi asıldı.

 

BAKAN: İKİ AÇIDAN ÖNEMLİ

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.
Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin İzmirliler için iki açıdan önemli olduğunu anlatan Bakan, şu konulara dikkat çekti: “Birincisi; İzmir tarihsel olarak Akdeniz’in en önemli liman kentidir. Kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında eşsiz bir yeri olan Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi, denizcilikle ilgilenen ve bu mesleği yapmak isteyenler için bir eğitim yuvasıdır. Geminin diğer önemi ise mezarı da İzmir’de bulunan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın hatırasını yaşatıyor olmasıdır. Kültürel mirasımızın timsali olan bir müzeyi ‘kıraathane’ye çevirmek hangi politikanın ürünüdür? Neye hizmet etmektedir? AKP hangi bilinçle, hangi değerler bütünü ile Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’ni ‘Millet Kıraathanesi’ yapma girişiminde bulunmaktadır? Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin Millet Kıraathanesi yapılmak istenmesi, İzmir’i rakıdan ibaret sanan zatı muhteremlerin, bu kentin kültürü, tarihi ve Cumhuriyet değerleri konusundaki hassasiyetini görmediklerinin ve İzmir’i anlayamadıklarının en önemli göstergesidir. Saray rejiminin kentlerin hafızasına ve Cumhuriyet’in değerlerine karşı uygulamalarına izin vermeyeceğiz!”

CHP’li Bakan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, “İzmirlilerin talebi doğrultusunda Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi, müze olarak kalmaya devam edecek midir?” diye sordu.İLGİLİ HABERLER