Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Gezi iddianamesinde 16 kişiye ağırlaştırılmış müebbet talebi20.2.2019 17:44:03
Gezi Direnişi'nin üzerinden 6 yıl geçtikten sonra hazırlanan iddianamede 16 kişi hakkında Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

Aralarında işadamı Osman Kavala, sanatçı Mehmet Ali Alabora, Gazeteci Can Dündar, Taksim Dayanışmasının Sözcüsü  Mimar Mücella Yapıcı'nın da bulunduğu 16 kişi hakkında Gezi Direnişi nedeniyle iddianame hazırlandı. 

İddianamede şüphelilerin 2011 yılından itibaren söz konusu olayları yönlendirmeye başladığı öne sürülüyor. Şüpheliler, Gezi Parkı'na ilişkin Türkiye'de meydana gelen tüm olaylardan sorumlu tutuluyor.

657 sayfalık iddianame İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkemenin iddianameyi 15 gün içinde inceleyip karar vermesi bekleniyor.

Konuya ilişkin olarak savcılıktan yapılan açıklamada, "Şüpheliler hakkında Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, mala zarar verme, nitelikli mala zarar verme, tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi, ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme, 6136 sayılı yasaya muhalefet, nitelikli yağma, nitelikli yaralama, 2863 sayılı yasaya muhalefet, suçlarından iddianame tanzim edilmiş iddianame kapsamında 2013 yılında ülkemizde meydana gelen ve kamuoyunda Gezi Parkı olarak anılan ancak bir kalkışma olarak anılan hususlarla ilgili şüphelilerin söz konusu olayı 2011 yılından itibaren yönlendirme ve başlatmaya çalışmaları bu yönde hazırlık hareketlerinde bulunmaları ve yine 2013 yılında sahneye konulan bu kalkışma girişiminde olayların ve eylemlerin finansmanı ile koordinasyonun sağlanması hususundaki fiilleri iddianame konusu edinmiş olup yine şüphelilerin bu olayların tepe yönetiminde yer almaları sebebiyle bu kapsamda ülke genelinde meydana gelen şiddet olaylarınında TCK'nın 312/2 (hükümeti devirmeye teşebbüs) kapsamında dolaylı fail olmaları sebebiyle haklarında iddianame tanzim edilmiştir" denildi.

Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala 18 Ekim 2017 tarihinde gözaltına alınmıştı. Ardından 1 Kasım 2017 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Ağırlaştırılmış hapis cezası istenen 15 isim şöyle:

1- Osman Kavala

2- Mehmet Ali Alabora

3- Ayşe Mücella Yapıcı

4- Ayşe Pınar Alabora

5- Can Dündar

6- Çiğdem Mater Utku

7- Gökçe Yılmaz

8- Handan Meltem Arıkan

9-  İnanç Emekçi

10- Mine Özerden

11- Hanzade Hikmet Germiyanoğlu

12- Şerafettin Can Atalay

13- Tayfun Kahraman

14- Yiğit Aksakoğlu

15- Yiğit Ali Ekmekçi

16- Ali Hakan AltınayİLGİLİ HABERLER