Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Kadınlar asla vazgeçmez...8.3.2017 07:13:41
Türkiye’de kadınlar erkek egemen sistemin olumsuzluklarına karşın hayatlarına sahip çıkmak için mücadeleyi sürdürüyor.


Türkiyeli kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü cinayet, tecavüz, psikolojik ve ekonomik şiddet tehdidi altında karşılıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre son yedi yılda 1673 kadın katledildi. Katillerin çoğu baba, erkek arkadaş ve koca. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de sadece 137 kadın sığınma evi var. Tüm bu olumsuz şartlara rağmen, kadınlar vazgeçmiyor ve yaşamı tekrardan kuruyorlar.

 [Haber görseli]

9 yıl önce toplu tecavüze uğrayan kadın, erkek hukuka karşı mücadelesini sürdürüyor. Dosyası Anayasa Mahkemesi’nde. Mağdure, kadınlara sesleniyor: “Vazgeçmeyin, lütfen, bunu kendiniz ve başka kadınlar için yapın. Diğer kadınlar tecavüzcüleri deşifre etmiş olsalardı ben bunu yaşamayacaktım.”

 [Haber görseli]

Eski CHP milletvekili, çevre ve hayvan hakkı aktivisti ve Sosyal Haklar Derneği Başkanı Melda Onur, “Şu anda ülkede bana en çok umut veren kadınlar. Özellikle de 90 kuşağının genç kadınları. Dayanışmacı, dirençli, kararlı ve özgür... Önlerinde kimse duramaz” diyor.

 [Haber görseli]

27 yaşındaki Halepli resim öğretmeni Nurhan Masir, şimdi Fatih’te tezgâhtarlık yapıyor. Maaşı 1200 TL ama sigortası yok. Masir, savaşın bitmesini ve Suriye’ye dönmeyi bekliyor. “Döndüğümüzde yine öğretmenlik yapacağım ama iki yıldır kalemi elime alamıyorum. Resim çizmeyi unuttum” diyor.

 [Haber görseli]

Aynur Gönül, 28 yaşında bir anne. Köyleri yakıldığı için Bitlis’ten İstanbul’a göçmüşler. 15 yıldır konfeksiyon atölyelerinde çalışıyor. İlkokuldan sonra okutulmamış. Avukatlık hayali için bu sene açıköğretime yazılmış, ortaokulu bitirecek. Sonra da lise ve üniversite. İlk sınavı 19 Mart’ta.İLGİLİ HABERLER