Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Atatürk'e hakaret soruşturmasında flaş gelişme17.5.2017 12:07:16
Albayrak Holding'in sahibi olduğu TVNet'te yayınlanan "Derin Tarih" adlı programın sunucusu ve konuğunun Atatürk'ün hatırasına hakaret etmesiyle ilgili başlatılan soruşturması" tamamlandı.

"Afet İnan Çankaya'nın nikâhsız first lady'sidir" diyen tutuklu sanık Süleyman Yeşilyurt ile Nur cemaatinin "Okuyucular" kolunda hoca olduğu belirtilen firari sanık Hasan Akar'ın 2.5 ile 7.5 buçuk yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

Mustafa Armağan ve Yavuz Bahadıroğlu hakkında takipsizlik kararı verildi.

Ne olmuştu?

Albayrak Holding'in sahibi olduğu TVNet'te yayınlanan "Derin Tarih" adlı programın konuğu Süleyman Yeşilyurt'un "Afet İnan Çankaya'nın nikâhsız first lady'sidir" ifadesi ve Yeni Şafak yazarı Mustafa Armağan'ın "Mustafa Kemal ile Afet İnan birlikte yatıp kalkıyorlardı" iddiası tartışma başlamıştı. Nur cemaatinin "Okuyucular" kolunda hoca olduğu belirtilen Hasan Akar'ın Atatürk ve Zübeyde Hanım için kullandığı küfüre varan ifadeler büyük bir tepki çekti.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri ve ilk cumhurbaşkanı Atatürk'e hakaret edildiği gerekçesiyle soruşturma başlattı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TVNet'e 70 bin lira para cezası verdi.

Hakaret ettiği için başlatılan soruşturmada hakkında yakalama kararı çıkartılan Hasan Akar 9 gündür yakalanamadı. Akar'ın yanı sıra TVnet’teki Derin Tarih programına katılan Süleyman Yeşilyurt hakkında da yakalama kararı çıkarılmış, Yeşilyurt ‘Atatürk’ün hatırasına hakaret’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.İLGİLİ HABERLER