Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tutuklandı23.5.2017 21:52:44
OHAL kapsamında yayınlanan KHK ile birlikte ihraç edilen ve karara tepki göstermek için Ankara'da 75 gündür açlık grevi eylemi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile işten atılan ve işlerine geri dönme talebiyle 75 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, Ankara Cumhuriyet başsavcılığı tarafından yakalama kararı ardından evde arama yapıldıktan sonra gözaltına alınmıştı. 

Ankara Adliyesi'nde ifade veren Gülmen ve Özakça, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

ANNESİ VE EŞİ DE AÇLIK GREVİNE BAŞLADI

Önceki gün Semih Özakça’nın annesi

Sultan Özakça ile eşi Esra Özakça gözaltı kararının ardından süresiz açlık grevine başladı. Anne Sultan Özakça, “Bir şey istemek suçsa, ben de çocuğumun arkasından bugünden itibaren açlık grevine başlıyorum” açıklaması yaptı. Özakça’nın eşi Esra Özakça da, “Açlık grevinden mi korkuyordunuz, ben ve Semih’in annesi bugünden itibaren açlık grevine başlıyoruz” dedi.

GÜLMEN VE ÖZAKÇA'DA ENFEKSİYON RİSKİ

Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu Üyesi Benan Koyuncu, açlık grevindeki olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın kapalı mekanda tutulmasının enfeksiyon riski teşkil ettiğini belirtti. Koyuncu fazla enerji harcamamaları gerektiğini belirterek Gülmen ve Özakça'nın bir an önce serbest bırakılmalarını istedi. Koyuncu, açıklamasından şu ifadeleri kullandı:

“Nezarethanede tutulmaları sağlıkları açısından uygun değil. Açlık grevcilerinin enerji kaybını sıfır indirmek için sıcak tutulmaları gerekiyor. Ayrıca açlık grevi yaptıkları ortamın da temiz olması lazım. Örneğin her gün nevresimleri değiştirilir ki enfeksiyon kapmalarının önüne geçilebilsin” diye konuştu.

Gülmen ve Özakça'nın çok kötü koşullarda gözaltına alındığını öğrendiklerini aktaran Koyuncu, “Açlık grevi yapanların gözaltına dahi alınması kabul edilemez. İkisinin de önemli kas kayıpları var. Özellikle Nuriye'de kas kaybı daha yüksek. Fazla enerji harcamamalılar. İkisi de bir an önce serbest bırakılmalı” dedi.İLGİLİ HABERLER