Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Derin Tarih hakarete devam ediyor8.06.2017 15:46:02
Mustafa Armağan'ın yönettiği 'Derin Tarih' adlı dergi Haziran sayısında da Cumhuriyet Devrimlerine yönelik karalama kampanyasına devam etti.


Atatürk'e hakaret nedeniyle tepki gören Mustafa Armağan'ın yönettiği 'Derin Tarih' adlı dergi Haziran sayısında da Cumhuriyet Devrimlerine yönelik karalama kampanyasına devam etti.

Mustafa K. Erol'ın Aydınlık'taki haberine göre dergi, haziran sayısının yanında ücretsiz olarak 'Yok Edilen Tarihlerimiz' başlıklı bir 'kitapçık' verdi. Kitapçıktaki yazıların birinde, nerede olduğunu bile belirtmeden 'Mustafa Paşa Külliyesi'nden söz edildi ve tekke ve zaviyeleri kapatan kanundan sonra burada 'eşek kesildiği' iddia edildi.

DAYANAK YOK

Aynı yazıda caminin avulusundaki mezar taşlarının yok olduğu ileri sürülerek şu satırlara yer verildi: “İnsan vakıf, eski eser yağmacılığını ve yıkılıp yok edilişini görünce, bağıracağı geliyor. Ey ölü soyucu idare, neredesin, utan.”

Bir dönem gazetelerde çalışan İbrahim Hakkı Konyalı'nın yazılarına dayandırılan kitapçıkta, adı geçen dinsel yapıların nerede olduğu, ne zaman ne şekilde kapatıldığı belirtilmiyor. 11 'makaleden' oluşan kitapçıkta, Cumhuriyet döneminde bazı dinsel mekanların ahır yapıldığı, kimilerinin gazinoya çevrildiği ve tarihi değerdeki evrakların satıldığı öne sürülüyor.

'Bir Kabristan'ın Yerine Açık Hava Gazinosu Kurulmuştu' başlıklı yazıda, 'kabristanın' adı ve ne zaman 'gazino olduğu' belirtilmiyor.

'ÖYLE SÖYLÜYORLAR'

Yazıda 'Burasını bir açık hava gazinosu olarak kullandıklarını söylüyorlar' ifadeleri yer alıyor. Aynı yazıda, Cumhuriyet dönemi karalanarak şu ifadelere yer veriliyor: “O günlerde salgın bir halde hükmünü yürüten bir eski eser düşmanlığı, tarihi eser ve tarih düşmanlığı var idi. Bunları yok etme, yıkma vahşi zevkini tatmak için yıkıyorlardı.”İLGİLİ HABERLER