Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Bakanlığın yok dediği ‘namlu emniyet pimi’ nin yönetmeliği var11.7.2017 19:54:19
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘namlu emniyet pimi’” diye bir aparat bulunmamaktadır deniliyor ancak “ Ses ve Gaz Atabilen Silahlar Hakkında Yönetmelik” te ‘namlu emniyet pimi’nden bahsediliyor.

İçişleri Bakanlığı’nın yok dediği ‘namlu emniyet pimi’ nin yönetmeliği var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, '15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü' etkinlikleri kapsamında Gölbaşı Mezarlığı’nda düzenlenen şehitleri anma programına katıldı. Bakan Soylu’yu karşılayan Özel Harekat Polisi Mangası'nın ellerindeki M16 otomatik tüfeklerinin namlularına takılı olarak ilk kez görüntülenen 'namlu emniyet pimi' dikkati çekti.

DHA'nın haberine göre Bakan Soylu, törenin yapılacağı Gölbaşı Mezarlığı’ndaki Gölbaşı Şehitliği alanına gelişinde Özel Harekat Polisi Mangası tarafından karşılandı. Polis mangasının elindeki M16 otomatik tüfeklerinin namlularına takılı olarak ilk kez görüntülenen, 'namlu emniyet pimi' dikkati çekti.

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: NAMLU EMNİYET PİMİ BULUNMAMAKTADIR

Ancak DHA daha sonra geçtiği haberde söz konusu aparatın 'manevra fişeği adaptörü' olduğunu yazdı. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da "Tüm törenlerde kullanılan bir adaptördür. Törenlerde gerçek fişek değil, manevra fişeği kullanılır. Bu aparat, fişek atıldığında bir sonraki fişeğin fişek yatağına sürülmesi için gereken barut gazının namlu içinde kalmasını ve mekanizmanın geriye doğru hareket etmesini sağlar. Namlu emniyet pimi diye bir aparat bulunmamaktadır" denildi. 

 

“NAMLU EMNİYE PİMİ” YÖNETMELİKTE

İçişleri  Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘namlu emniyet pimi’” diye bir aparat bulunmamaktadır deniliyor ancak “ Ses ve Gaz Atabilen Silahlar Hakkında Yönetmelik” te ‘namlu emniyet pimi’nden bahsediliyor.

 

23/11/2010’da resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğin ikinci bölümünde şöyle bir  ifade yer alıyor: “Namlu ucundan olacak silahlarda namlu içerisinde; fişek yatağı hariç olmak üzere namlu uzunluğunun en az yarısı uzunlukta çelikten imal edilmiş “namlu emniyet sacı” ve bu sac ile namlu ucu arasında kalan kısımda olacak şekilde sacın geniş yüzeyine dik olarak konumlandırılmış çelikten imal edilmiş “namlu emniyet pimi” olmalıdır. Emniyet pimi yerine, namlu emniyet sacının olduğu kısım fişek yatağı ile aynı eksende olmayacak şekilde en az 1,5 mm eksen kaçıklığına sahip olarak da imal edilebilir. Emniyet sacı fişek yatağı tarafında olmalıdır. Belirtilen sac ve pim, namlu içerisine kolayca çıkartılamayacak şekilde yerleştirilmelidir.”

 

 

İLGİLİ HABERLER