Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Ahmet Zeki Üçok, YAŞ kararlarını değerlendirdi



2.08.2017 19:18:34
Ahmet Zeki Üçok, deniz Kuvvetleri komutanlığı'na Adnan Özbal'ınatanmasını "Teamüllere göre ilk defa bu kadar radikal bir atama görüyoruz" diye değerlendirdi. Üçok, bu atamayı "komuta sıralamalarında artık yeni bir dönemin başladığının habercisi" diye değerlendirdi.

 Eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarını değerlendirirken Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na yapılan atamaya dikkat çekti.

Habertürk canlı yayınında konuşan Üçok, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yapılan atamaya ilişkin şunları söyledi: “Yaşar Güler paşanın atanması bence en adil davranışlardan biri oldu. Özellikle 15 temmuz ile ilgili kimsenin üzerinde herhangi bir şaibe bulamayacağı kişidir. O hain gecede en şiddetli saldırılara maruz kalmış kişidir ve dik durmuştur. TSK’da da sevilen bir isimdir.”

‘ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA PROBLEM YARATABİLİR’

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na yapılan atmanın teamüllere uygun olduğunu belirten Üçok, Deniz kuvvetleri içinse şu değerlendirmeyi yaptı:

Deniz Kuvvetleri’nde biraz farklılıklar var; Adnan Özbal rütbesinin ikinci yılında henüz ve 5. sırada. Önündeki 4 isimden vazgeçilmiş görünüyor. Ben Adnan Özbal’ın bu rütbeye gelmesine en çok sevinenlerdenim. Deniz Kuvvetleri’nde de çok sevilen bir isimdir. Ancak teamüllere göre ilk defa bu kadar radikal bir atama görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda komuta sıralamalarında artık yeni bir dönemin başladığının habercisi bu atama. Ben Adnan Özbal’ın hak ettiğini ancak TSK için çok da uygun olmadığını düşünüyorum. İlk defa 5’ın sıradan birinin alıp Kuvvet Komutanı yapılması TSK’da bir ilk. Bu önümüzdeki yıllarda bir problem yaratabilir diye düşünüyorum. Bu durum örneğin Yaşar Güler paşanın da Org. Akar sonrasında Genelkurmay Başkanı olamayabileceği anlamına da geliyor.



İLGİLİ HABERLER