Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

100 kat daha hızlı Wi-Fi geliyor12.8.2017 13:30:55
ABD'de mikrodalga yerine terahertz dalgası gönderilerek 50 gb'lik veri akış hızına erişildi. Bugünkü data iletim sürati ise 500 megabayt.


ABD merkezli Brown Üniversitesi’nin mühendislik fakültesi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre çok yakında bugün kullanılandan 100 kat daha hızlı kablosuz internet (Wi-Fi ) kullanmak mümkün olacak. Araştırma ekibi adına açıklama yapan Brown Ünivesitesi Mühendislik Fakültesi Profesörü   Daniel Mittleman geleneksel mikrodalga yerine terahertz ile video sinyali gönderdiklerini söyleyerek bunun da saniyede 50 gigabyte’a denk geldiğini ifade etti. Şu anda birçok kablosuz internet saniyede 500 megabyte’a kadar çıkabiliyor.

Nature Commnuications’ta yer alan makaleye göre Daniel Mittleman, “Terahertz sistemini kullanarak ilk defa veri akışı sağlayabildik. Bu yaklaşım kablosuz internetin geleceğini değiştirebilir” dedi. Şu an için ses ve veri için sinyalleri mikrodalgalar aracılığıyla kablosuz bir şekilde iletiliyor fakat yoğun veri akışının olduğu zamanlarda kapasite zorlanarak internet hızında yavaşlamaya sebep olabiliyor. Bilim insanları yeni bant genişliği bulmak için böyle bir araştırma yaptıklarını söylüyor.İLGİLİ HABERLER