Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

"Darbeyi darbeci diye yaftalanan Atatürkçüler önledi"13.8.2017 08:54:59
Balyoz kumpasında 40 ay hapis yattıktan sonra beraat eden Kara Harp Akademisi eski Komutanı olan E. Tümgeneral Ahmet Yavuz, darbe girişimiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yavuz, ABD’li subay ile bir Türk subayı arasında geçen konuşmayı aktararak, "ABD'nin tabii ki önceden haberi vardı. Fethullah Gülen'i o kullanıyor" dedi.


'CUMHURİYET VE ONUN KURUCUSUYLA KAVGA ETMEYİ BİR KENARA KOYMALIYIZ'

Sözcü'den Hande Zeyrek'e açıklamalar yapan Tümgeneral Ahmet Yavuz, 'Cumhuriyet ve onun kurucusuyla kavga etmeyi bir kenara koymalıyız. Darbeciler Atatürkçüdür tezi çöktü. Dinci ve ipi emperyalizmin elinde olan bir grup darbeye kalkıştı. Ve bu darbe girişimi kimilerinin yazmaya çalıştığı hikayede öne çıktığı gibi sadece halkın gayretiyle önlenmedi.' diye konuştu. 

'15 GÜN ÖNCE GELEN BİLGİ'

15 gün oluyor bu olayı öğreneli. Anlatan subay arkadaşımız TSK'da görevli iken FETÖ'nün hedefi olmuş ve erken emekliye ayrılmış bir kişi. Bana bu olayı anlatan arkadaşım isim vermememi söyledi. Sizinle 15 Temmuz sonrası bir röportaj yapmıştık. Orada da darbe girişiminin BOP'la ilgisini anlatmıştım.

Darbe girişiminin BOP bağlantılı olduğunu düşünüyordum ve bu olay da onun kanıtı. Darbe gecesi bir Amerikan subayı emekli bir Türk subayını arıyor ve ‘bizim çocuklar harekete geçti inşallah fazla kan dökülmeden gerçekleşir' diyor. Aradığı arkadaş emekli bir subay geçmişte birlikte çalışmışlar. Türk subay darbenin başarılı olamayacağını söylüyor. O da hayret ediyor ‘nasıl olmaz' diye. Türk subay ‘olamaz çünkü bu girişimi bir grup yapıyor ve buna TSK içinden ve dışından tepki var başarılı olması mümkün değil diyor. Amerikan subayı bu kez hayal kırıklığına uğruyor. ABD'nin tabii ki önceden haberi vardı. Fethullah Gülen'i o kullanıyor.

'DARBEYİ, DARBECİ DİYE YAFTALANAN ATATÜRKÇÜLER ÖNLEDİ'

Yavuz'a “Kim önledi?” sorusunu yönelttik ve şu yanıtı aldık: “Esas olarak TSK içinde her zaman devletten, meşruiyetten yana olan vatansever, milli unsurlar yani darbeci diye yaftalanan Atatürkçüler tarafından önlendi. Tek başına bu durum bile, bizi, sonu belirsiz dar ideolojik hesaplaşmalar yerine, kamplara ayrılmak yerine bir araya gelmeye zorluyor. Hukukun üstünlüğüne, liyakate, laikliğe, bilimin rehberliğine, ahlakın yüceliğine dayalı devlet yapısı… Dayatmalardan uzak, içeride barışık bir toplumsal yapı.”

AKP'li Ayhan Oğan'ın ‘Yeni devlet kuruluyor' cümlesini de şöyle değerlendirdi emekli tümgeneral: “İçindekini dışa vurmuş. Kendi partisi gereken cevabı verdi ama ben verilen cevapları dikkate almakla birlikte atılan adımlara bakarım. Niyetleri bu bile olsa, hayat onlara bunun bir hayal olduğunu öğretecektir. Halkın onlardan isteği, devleti hukuk içinde doğru işletmeleri ve sorunların çözümüne katkı vermeleridir. Devleti yıkmanın bile kolay olmadığı bir ortamda yeni devlet kurmak… Masallarda olur! Ancak devleti önemli ölçüde dönüştürdükleri ve sorunlarımızı çözmek yerine büyüttükleri kesindir. Açılım dediler hüsran yaşadık, Suriye'de demokrasi dediler felaket geldi, Gülen'e ne istediyse verdiler ve FETÖ geldi, darbe geldi… Umarım yaşananlardan ders almışlardır. Bu kitabı da bir anlamda bu ders alınsın diye yazdım…”

'YEDİĞİ EKMEĞE BIÇAK SOKANA ‘HAİN' DENİR'

Ahmet Yavuz, “Atatürk’e dil uzatanlara hatırlatırım: Kendisinin ve arkadaşlarının uykusuz geceleri ve döktükleri kan olmasaydı, en azından bugünkü vatanımıza sahip olamazdık. Yedikleri ekmeğe bıçak sokana halk arasında ‘hain' denir. Bu ifadeyi düşmanla doğrudan işbirliği yapan bir avuç azınlık dışında kimse için kullanmayı tercih etmem ama bilsinler ki, ihanet içindeler.”İLGİLİ HABERLER