Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

İçişleri Bakanlığı Uğur Kurt'un ailesin tazminat ödeyecek21.9.2017 09:33:36
Okmeydanı Cemevi'nde, polis kurşunu ile öldürülen Uğur Kurt'un ailesinin açtığı tazminat davası sonuçladı. Mahkeme, Kurt ailesine 734.162 TL maddi ve manevi tazminat verilmesine hükmetti.

İçişleri Bakanlığı, Uğur Kurt’un bir yakınının cenazesi için gittiği Okmeydanı Cemevi’nde polis kurşunuyla ölmesiyle ilgili davada 734.162 TL tazminata mahkûm edildi. Uğur Kurt, 14 Mayıs 2014’te Okmeydanı Cemevi’nde, polis Sezgin K.’nın göstericilere sıktığı kurşunun başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre, Kurt ailesinin İçişleri Bakanlığı aleyhine açtığı tazminat davası da İstanbul 3. İdare Mahkemesi’nde sonuçlandı. Mahkeme, Kurt ailesine 734.162 TL maddi ve manevi tazminat verilmesine hükmetti.  Sanık Sezgin K. hakkında İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ceza davasında ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ten 12.100 TL para cezası çıktı.

Kararda, Sezgin K.’nın ‘Eylemciyi isabet ettirmeyip olaylarla ilgisi bulunmayan Kurt’u vurduğu’ ve ‘Tecrübesizliği nedeniyle korku ve paniğe kapıldığı’ belirtildi. Kurt’un ölümünden İçişleri Bakanlığı’nın tam kusurlu olduğu ifade edildi. İçişleri Bakanlığı idarenin sorumlu olmayacağını savunarak karara karşı çıktı. Kurt ailesinin avukatı Aslı Kazan da tazminat miktarını düşük bularak karara itiraz etti.İLGİLİ HABERLER