Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Müftü nikahı yetmedi... Boşanmaya arabulucu geliyor20.10.2017 22:35:44
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, boşanmak isteyenlerin “aile arabuluculuğu” kurumuna giderek “uzlaştırmacı veya hakem yoluyla” anlaşması üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasanın meclisten geçmesinden sonra, boşanmak isteyen eşleri mahkemeye gitmeden arabulucuya yönlendirmenin çalışmalaır yapılıyor. 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Vatandaşın vatandaşla, vatandaşın kamuyla, kamunun kamuyla olan uyuşmazlıklarının da mahkeme dışı yollarla çözülmesi için bir yargı paketi üzerinde çalışıyoruz. Adliyelerde herkesin önünde, özellikle aile mahremiyetini de ortadan kaldıracak şekilde mahkemelere gitmek yerine, boşanma konusunda bir dava açmadan aile arabuluculuk kurumuna giderek bu konuda mümkünse uzlaşmayı ya da sürdürülemez bir haldeyse, boşanacaklarsa da mahkemeye gitmeden kendilerinin bir uzman marifetiyle, arabulucu ya da hakem marifetiyle mahkeme psikolojisini görmeden bir aile arabuluculuğu üzerinde de çalışıyoruz” dedi. 

Boşanmalar için arabuluculuk sistemi geçen yıl da mecliste görüşülmüş ve kadınların tepkisiyle karşılaşmıştı.Mecliste kurulan Boşanmaların Önlenmesi Komisyonu, arabulucuğun boşanma işlemleri için devreye sokulmasını önermiş, kadın örgütleri ise komisyonun bu önerisine karşı çıkarak boşanma ve şiddet davalarında arabuluculuğun kadınlar açısından vahim sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu. AKP’nin kadınlara yönelik politikalarında “strateji belgesi” niteliği taşıyan ve adım adım uygulamaya konulan Boşanmaların Önlenmesi Komisyonu raporu, başka pek çok hak kaybına yol açacak öneriler içeriyor.

Rapor, şiddet durumunda kadına verilecek tedbir sürelerinin “kadınlar tarafından kötü kullanıldığı” ve “erkeklerin mağdur edildiği” gibi iddialar içeriyor. Aynı zamanda bu raporda kadınların nafaka hakkının evlilik süresi ile kısıtlanması gibi önerilere de yer verilierek boşanmak isteyen kadınların caydırılması amaçlanıyor.İLGİLİ HABERLER