Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Bilal Erdoğan'dan blok flüt ve ritmik jimnastik açıklaması3.11.2017 17:07:03
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, Türkiye'de yıllarca müzik derslerinde blok flüt çalınmasının sebebi basit bir şey değildir. Veyahut da beden eğitimi derslerinde ritmik jimnastiğin öne çıkarılmasının sebebi basit bir şey değildir" dedi.

Okçuluk Vakfı'nın Okmeydanı'ndaki yerleşkesinde hayata geçirilen Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü, düzenlenen törenle hizmete girdi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu ve aynı zamanda Okçuluk Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, İstanbul Milletvekilleri Haydar Ali Yıldız, Nureddin Nebati ile Okçuluk Vakfı sporcuları ve çok sayıda davetli katıldı.

'Türkler İslam dininin sancaktarlığını yaptı'

Kuran okunmasının ardından başlayan törende bir konuşma yapan Bilal Erdoğan, Okçular Vakfı'nın kurulduğu tarihten bu yana Türkiye'de okçuluk sporu başta olmak üzere geleneksel sporlara ciddi bir ilgi oluştuğunu söyledi. Türklerin bin yılı aşkın bir süredir İslam dininin sancaktarlığını yaptığını ifade eden Erdoğan, "Hakikaten dünyada Türk dendiği zaman Müslüman anlaşılmış. Neden? Bu millet disipliniyle, cesaretiyle, fedakarlığıyla savaşçı ruhuyla böyle bir Allah vergisi kabiliyete sahip olabildiği için bunu yapabilmiş" diye konuştu.

'Bizi başka şekillerde tutsak etmeye çalışmışlar'

Bilal Erdoğan, "Dünyada hemen hemen başka bir millet yoktur bağımsızlığını asla kaybetmemiş, asla tutsak olmamış olan. Bizi tutsak edemeyenler, bağımsızlığımızı elimizden alamayanlar, ne zaman Çanakkale'de ne zaman Kurtuluş Savaşı'nda ne yapmışlar; bizi başka şekillerde tutsak etmeye çalışmışlar. O şekiller de nedir? İstanbul'u işgal etmişler mi, etmişler. Ama İstanbul'da durmamışlar. Niye durmamışlar? Duramayacaklarını bildikleri için. Ama bu basit bir terk ediş değil onlar için. 'Acaba ben bu milleti kafalarda, ayaklarda, yaşam tarzlarında tutsak edebilir miyim' demişler. Neden? Nasıl inanırsanız öyle yaşarsınız" dedi.

'Adeta format atılan, silinen belleği yeniden var etmiş oluyorlar'

"Bizi kültürleriyle tutsak etmeye çalıştılar" diyen Erdoğan şunları söyledi: "Müziklerinden yemeklerine, kıyafetlerine, bütün yaşam tarzlarına kadar. Türkiye'de yıllarca müzik derslerinde blok flüt çalınmasının sebebi basit bir şey değildir. Veyahut da beden eğitim derslerinde ritmik jimnastiğin öne çıkarılmasının sebebi basit bir şey değildir. Buralarda bizim kendi sporlarımızın, müziklerimizin, müzik enstrümanlarımızın, kendi kültürel öğelerimizin yer alması demek bir milletin bağımsızlığının gerçek manada korunması, sahiplenilmesi demek. Onun için bu çıktığımız yolda geleneksel sporlar ve merkezinde okçuluk yolculuğunda görüyoruz ki buraya gelen çocuklarımız, burada spor yapan çocuklarımız sadece spor yapmış olmuyorlar aynı zamanda dimağlarında kültürel kodlarıyla, hafızalarıyla çok sağlıklı bir ilişki, iletişim kuruyorlar. Adeta format atılan, silinen belleği yeniden var etmiş oluyorlar."

Okçuluk üzerine akademik çalışmalar merkezi

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü'yle kültür coğrafyasında okçuluk üzerine referans kaynağı olmayı hedeflediklerinin altını çizen Bilal Erdoğan, "Önümüzdeki dönemde laboratuvarımızda hayata geçirilecek. Burada okçuluk üzerine yapılan akademik çalışmalar merkezimiz olacak" ifadelerini kullandı.

Törende konuşan, Vali Vasip Şahin de Okçular Vakfı'nda ilk başta arzulanan şeyin başarı olmadığını, ahlakıyla kültürüyle iyi yetişmiş insan olmak olduğunu söyledi. Şahin, "Burası ustasıyla, hocasıyla talebesiyle bir kültür bütünüdür" dedi.

'Benim büyüdüğüm Türkiye'de spor yapmaya kıyafet de engel olabiliyordu'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı Han da "Benim büyüdüğüm Türkiye'de okçuluk gibi sporun varlığından ve okçuluk yapılabileceğinden haberdar değildim. Benim büyüdüğüm Türkiye'de spor yapmak için kıyafet de engel olabiliyordu. Ancak şimdi Allah'a şükür fiziksel engellerin yanı sıra kıyafetle ilgili engelleri de aşmış bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

Protokol konuşmaların ardından çeşitli branşlarda farklı kategorilerde dereyece giren sporculara, ödülleri takdim edildi. Daha sonra okunan duanın ardından, törenin katılımcıları toplu olarak Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü'nün açılış kurdelesini kesti.İLGİLİ HABERLER