Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Dünya'nın en tehlikeli ülkeleri açıklandı. Türkiye kaçıncı sırada...16.11.2017 14:45:14
Tıbbi ve seyahat güvenliği yardım şirketi International SOS, 2018’in “seyehat riski taşıyan” ülkelerini yayınladı. Terörizm, doğal afetler, trafik kazaları ve bulaşıcı hastalıklar gibi parametreler bir ülkenin güvenli olup olmadığını belirliyor.

Bu parametreler bir araya toplanıp, istatistikleri oluşturulduğunda dünyanın en tehlikeleri ülkeleri ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan listeye Türkiye ile birlikte birçok sürpriz de yer alıyor

2017 Global Terörizm İndeksine göre dünyanın birçok ülkesi terörizm tehlikesi ile boğuşuyor. Orta Doğu ülkeleri listenin ciddi bir bölümünü oluşturuyor. Terörizm listesinin birincisi 2002 yılında ABD işgali ile iç savaşın beşiği haline gelen Irak.

Listenin ikinci sırasında ise yine 16 senedir birçok farklı ülkenin işgali altında bulunan Afganistan bulunuyor.

Listenin üçüncü ve dördüncü sırasında ise sırasıyla Nijerya ve Suriye bulunuyor.

Nijerya, yıllardır iç savaş ile boğuşuyor. Irkçılık, din savaşlarının ve kabile çatışmalarının birçok canı yaktığı ülkede artık karşıt görüşler “terör” ile buluşuyor.

Dördüncü sırada bulunan Suriye’nin durumu ise 2011 yılından beri iç savaş yaşanıyor. Rejim karşıtı cihatçı grupların Batı desteğiyle ayaklanmasıyla başlayan iç savaş bugünlerde Suriye hükümetinin zaferine doğru yaklaşsa da, Suriye tehlikeli ülkler listesinde üst sıralarda gösterilmekten kurtulamadı.

Türkiye listede dokuzuncu sırada bulunuyor.

İŞİD, PKK ve FETÖ gibi terör örgütlerinin direk hedefinde olan Türkiye'de terör, hem sivilleri hem de askerleri sıkça hedef alıyor.

Hindistan, Libya, Somali, Yemen ve Pakistan terörizm listesinin ilk onunda yer alan diğer ülkeler.İLGİLİ HABERLER