Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Yeni Akit TMMOB'a tazminat ödeyecek!19.12.2017 18:22:44
Yeni Akit Gazetesi’nin 07 Temmuz 2015 tarihli sayısında Mücahit Gündoğdu, Ekrem Şahan, Ömer Akkaya imzasıyla “TMMOB 60 Yıldır Denetlenmiyor” manşetiyle verilen habere ilişkin TMMOB tarafından açılan davada, Yeni Akit Gazetesi tazminat ödemeye mahkum edildi.

2014 yılında TMMOB'a karşı başlatılan denetleme sürecinde AKP'ye yakın medya kuruluşları TMMOB'un itibarını zedelemek amacıyla bir çok haber yaptı. Bu haberlerden biri, Yeni Akit gazetesi tarafından 7 Temmuz 2015 tarihinde “TMMOB 60 Yıldır Denetlenmiyor” başlığıyla sürmanşetten yayımlandı.

Habere ilişkin TMMOB tarafından gazeteye gönderilen tekzip metninin yayınlanmaması üzerine gazete ve haberi yapanlar hakkında tazminat talebiyle açılan dava, 19 Aralık 2017 tarihinde sonuçlandı.

İki yıldır devam eden davanın karar duruşmasında mahkeme, haberin hukuka aykırı olduğuna hükmederek, Yeni Akit Gazetesi ve haber sahiplerinin tazminat ödemesine karar verdi.

TMMOB tarafından yapılan açıklamada davaya ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

"Mahkemenin verdiği bu karar, Yeni Akit Gazetesi’nin yalan ve iftiraya dayalı habercilik anlayışını ortaya koyması açısından olduğu kadar, hükümet ve yandaş medyanın dillendirdiği “TMMOB’nin denetlenmediği” propagandasının asılsız olduğunu göstermesi açısından da önemli.

Birliğimize, değerlerimize ve mesleğimize yönelik saldırılara karşı her zeminde mücadele etmeye devam edeceğiz."İLGİLİ HABERLER