Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

FETÖ'cüler ABD'de birbirlerine düştü20.12.2017 08:51:30
15 Temmuz darbe girişiminin ardından yüklü paralarla ABD’ye kaçan FETÖ mensupları ile ABD’de yaşayan FETÖ’cüler arasında para ve liderlik kavgası çıktı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ABD’ye kaçan FETÖ’cülerle ABD’de yaşayan FETÖ’cüler arasında çatışma çıktı. Yüklü paralarla ABD’ye kaçan FETÖ’cülerin, ABD’deki FETÖ kurumlarına karışması, örgüt içinde kavgaya sebep oldu.

FETÖ’nün içinden bilgi alan bir kaynağın Aydınlık’a verdiği bilgilere göre, 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasının ardından ABD’ye kaçan Fetullahçı isimler, uzun yıllardır ABD’de yaşayanlarla kavga halinde. Çatışmanın asıl nedeni ise Türkiye’den kaçan FETÖ’cülerin ABD’ye giderken yanlarında yüklü miktarda para götürmesi. ABD’de yaşayanlar maddi sıkıntı çektiklerini belirtirken, Türkiye’den para kaçıranların hem lüks içinde yaşadığı hem de FETÖ’nün ABD’deki para çarkına girmek istedikleri bildirildi.

Edinilen bilgilere göre çatışmanın ilk fitili kapatılan Zaman gazetesi Washington Sorumlusu Ali Aslan ile Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı arasında çıkan kavgayla yakıldı. Dumanlı’nın, darbe girişiminin ardından yüklü miktarda parayla ABD’ye kaçtığı, Aslan’ın bu durumdan rahatsız olduğu ve sık sık dile getirdiği öğrenildi.

TÜRKİYE’DEN GELEN SUÇLANIYOR

Darbe girişiminin ardından Türkiye’den kaçırılan milyonlarca lira örgütü birbirine düşürdü. Kaçırdıkları paralarla refah içinde yaşayan FETÖ’cüler, ABD’de uzun yıllar yaşayan ve kısmen daha parasız olan FETÖ mensuplarının hedefi haline geldi. ABD’de yaşayan FETÖ’cülerin Türkiye’den gelenleri, “Bu pisliği siz yarattınız” diyerek suçladığı öğrenildi. Türkiye’den gidenlerin ise bütün riski kendilerinin aldığını belirterek ABD’deki para çarkının içine dahil olmak istedikleri, bu durumun örgütü iç çatışmaya sürüklediği bildirildi.

TEKSAS’A SOKMUYORLAR

Aydınlık’a konuşan kaynak, “örgüt içi savaş sinyali” olarak yorumlanan ve Fetullah Gülen’in sırtına masaj yaptırırken, dili dışarda fotoğraflarını basına servis eden eski Fatih Üniversitesi Rektörü Şerif Ali Tekalan’ın da Türkiye’den kaçan FETÖ’cülerle sıkıntı yaşadığını aktardı. ABD’nin Teksas eyaletinde yaşayan Tekalan’ın, Türkiye’den gelen Fetullahçıları kendi bölgesi ilan ettiği Teksas’a sokmadığı iddia ediliyor. Benzer kavgaların Avrupa’da da yaşandığı öğrenildi.

TÜRKİYE DÜŞMANLARI

Öte yandan Türkiye’den gelen Fetullahçıların, sıkıntının Türkiye değil Erdoğan olduğunu söylediği, ancak ABD’de olanların doğrudan Türkiye düşmanlığı yaptığı iddia edildi. Daha önce Türkiye’yi hedef alan konularda sessiz kaldığı gözlenen kimi FETÖ mensuplarının artık açıktan Türkiye’yi suçladığı da ortaya çıktı. Gülen ile olan yakın ilişkisiyle bilinen yazar İhsan Yılmaz’ın, 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesi ve cemaat kanadından da “soykırım” iddialarını destekleyen açıklamalar yapılması dikkat çekti.İLGİLİ HABERLER