Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

RTÜK'ün skandal 'şort cezasının' arkasından bakanlık çıktı!4.1.2018 13:22:06
Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) küçük kızların şortlu olduğu gerekçesiyle TV8'e verdiği para cezasını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının talep ettiği ortaya çıktı!

RTÜK’te AKP’li üyelerin “millet tahrik oluyor” sözleri ile cezalandırılmasını savunduğu küçük kızların şortlu dans gösterisi için esas şikayetin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan geldiği ortaya çıktı. Bakanlığın Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden RTÜK’e yazılan yazıda, gösteri için “çocukların yaş ve gelişim düzeylerine uygun olmayan kıyafetlerle dans ettikleri görülmektedir” ifadeleri kullanıldı, kanala ceza istendi.

TV8’de yayımlanan “Yetenek Sizsiniz” programında, yaşları 7 ila 11 arasında değişen küçük kız çocuklarının şort giyerek yaptıkları dans gösterisi nedeniyle RTÜK’te yaşanan tartışmanın altından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çıktı. Gösteri için hazırlanan RTÜK uzman raporunda, “Çocukluğun saflık ve masumiyetine tezat görüntüler içinde sahnede arzı endam eden kızlar, yaşlarına uygun olmayan kıyafet ve makyajlarla dans gösterilerini tamamlamışlar, söz konusu yarışmada yayın yoluyla istismar edilmişlerdir” değerlendirmesi yapılmış, üst kurul toplantısında AKP’li üyelerin TV8’in cezalandırılmasını “Millet tahrik oluyor” sözleri ile savunduğu ortaya çıkmıştı.

SKANDALIN ARDINDAN BAKANLIK ÇIKTI

RTÜK’te yaşanan skandalın talimatını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün verdiği ortaya çıktı. Bakan Fatma Betül Sayan Kaya adına Genel Müdür Vekili İslam Emiroğlu’nun 18 Aralık’ta RTÜK’e yazdığı yazıda, “Bakanlığımızca çocukların korunması, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınması, ihmal ve istismardan korunmaları amacıyla çalışmalar yürütülmektedir. Çocukları etkileyen tüm yasa ve politikalarda, idari ve yargısal kararlarda ve hizmet sunumunda, çocuğun yüksek yararı ilkesi göz önünde bulundurulmaktadır” denildi.

"AHLAKİ GELİŞİME ZARAR VERİR"

Yazıda, “TV8’de, Yetenek Sizsiniz programında ‘Queens of the Dance’ grubunun sergilediği gösteride, çocukların yaş ve gelişim düzeyine uygun olmayan kıyafetlerle dans ettikleri görülmektedir. Söz konusu yayın çocukların fiziksel, zihinsel, psikolojik veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek içerikte olup, çocukların ihmal ve istismardan korunması amacıyla gerekli cezai yaptırımın uygulanması hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim” ifadeleri kullanıldı. RTÜK’ün cezalandırma talebini içeren uzman raporunun da bakanlıktan gelen yazı ile aynı gün hazırlandığı öğrenildi.

"REYTİNG UĞRUNA, YARI ÇIPLAK"

Edinilen bilgiye göre RTÜK, yayın ile ilgili 180 vatandaş şikayetini de ayrıca raporlaştırdı. Raporda, “Programa reyting uğruna reşit olmayan 7-8 yaşlarındaki çocukların yarı çıplak dans ettirilmesinin çocuk istismarına neden olduğu gerekçesiyle vatandaşlardan tepki gelmiştir. Vatandaşlardan gelen bildirimlerde, küçük yaştaki çocukların bunlara özendirilip gelişimlerini olumsuz etkilediği ve Türk aile ve ahlak yapısına uygun olmadığına yönelik ifadeler yer almaktadır” ifadaleri kullanıldı.

YAKLAŞIK 1 MİLYON LİRA CEZA

Küçük kızların şartlu dans gösterisini yayımlayan TV8’in Bakanlığın da talebi doğrultusunda cezalandırılmasına ilişkin oylama, iki haftalık ertelemenin ardından dün yapıldı. Üst Kurul TV8’in bildirdiği son aylık reklam gelirinin yüzde 2’si oranında idari para cezasına çarptırılmasına oy çokluğu ile karar verildi. Kesilen cezanın yaklaşık 1 milyon TL tutarında olduğu öğrenildi.İLGİLİ HABERLER