Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Velilerden okul eylemi: “Güçlü olan haklı değil”



9.1.2018 09:38:42
İstanbul’da Kavacık Borsa İstanbul İlkokulu’nun arazisinin daraltılarak başka bir kuruma tahsis edilmesine yönelik tepkiler sürüyor.

Dönem arasında okul bahçesine yapılmak istenen inşaata tepki gösteren veliler, dün okul önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. “Okul Bizim evimiz, evimizi bölmeyiz” pankartı açan veliler “Okul içinde okul istemiyoruz”, “Okuluma dokunma”, “İkili öğretime hayır”, “Güçlü olan haklı değil” dövizleri taşıdı.

Eğitime onarılmaz zararlar verecek
Projenin eğitim ve öğretime ciddi zararlar vereceğinin aktarıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul Valiliğine bağlı ‘İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’ tarafından 2 hafta önce okul önüne asılan tabelada geçici hizmet binasının ‘İstanbul sismik riskin azaltılması ve acil durum hazırlık projesi’ kapsamına alınarak yenileneceği ilan edilmiş; inşaatın Şubat ayında başlayacağı belirtilmiştir. Eğitim dönemi ortasında başlaması planlanan inşaatın çocuklarımızın huzurunu bozacağı ve güvenliğini tehlikeye atacağı endişesi içindeyiz. Ayrıca okulumuzun arazisi içinde yapılması düşünülen bu proje hâlihazırda eğitim gören okulumuz öğrencilerinin zaten yetersiz olan okul fiziki ortamını daha da daraltacak, eğitim öğretim hizmetlerine onarılmaz zararlar verecektir.”

‘Acilen iptal edilmeli’
Projenin acilen iptal edilmesini isteyen veliler, “Lise inşaatı projesinde kamu yararı gözetilmediğini, çocuklarımızın en temel hakkı olan güvenli ve nitelikli eğitim hakkının gasp edildiğini düşünüyor; bu bağlamda okulumuzun arazisi daraltılarak başka bir kuruma tahsis edilmesini istemiyoruz” dedi.



İLGİLİ HABERLER