Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Özel okul iflas etti, yüzlerce öğrenci ortada kaldı!9.1.2018 21:12:12
İki yıl önce Antalya'da hizmete açılan Özel Bilge Adam Koleji, girdiği ekonomik dar boğazdan çıkamayınca iflas etti. Mono Grup adlı bir mimarlık firmasına satıldığı öne sürülen özel okulda öğrenim gören yüzlerce öğrenci ve öğretmen yarıyıl tatiline bir hafta kala mağdur oldu.

Uraz Eğitim şirketi tarafından işletilen özel okulun borçları yüzünden konulan haciz kararının öğrencilerin gözleri önünde uygulanmasına veliler tepki gösterdi. Çeşitli firmalara yaklaşık 7 milyon lira borcu olduğu öne sürülen okuldaki sıralardan yazı tahtasına, elektronik cihazlardan müzik aletlerine kadar bir çok demirbaş icra memurları tarafından sökülerek öğrencilerin gözü önünde götürüldü.

Bir haftadır okuldaki belirsizliği çözebilmek için uğraşan öğrenci velileri karşılarında muhatap bulamayınca önceki gün Konyaaltı Uncalı Mahallesi'ndeki Antalya Bilge Adam Koleji önünde toplanarak basın açıklaması yaptı.

Velilere toplu mesajla haber verildi

Öğrenci velileri, yaşanan haciz skandalının ardından okul yönetiminin cep telefonlarına gönderdiği toplu mesajı paylaştı. Okul yönetiminin velilere gönderdiği mesajda "Değerli velimiz; binamızda bulunan okul araç ve gereçleri Uraz Eğitimin firmalara borçları nedeniyle hacizli olduğundan bugün icra memurları ile okuldan gönderilmiştir. 05.01.2018 cuma günü eğitime ara verilecektir. 08.01.2018 Pazartesi günü yeni okul araç ve gereçleri ile eğitime devam edilecektir" ifadelerine yer veriliyor.

"Resmen dolandırıldık"

Ancak Pazartesi sabahı okula gelen veliler kendilerine bir muhatap bulamayınca kalabalık bir grup halinde basın açıklaması yaptı. "Okulumuzda şu anda eğitim yok. Muhatap alacağımız bir yetkili de yok. Mono Grup kaçtı. Karşımızda muhatap olacak bir tane yönetici bulamıyoruz. Resmen dolandırıldık" diyen veliler, "Hadi bunlar dolandırıcı da devletin görevlisi nerede, milli eğitim nerede? Defalarca aradık bir tane insan çıkıp gelmedi şuraya" diye konuştu.

"Okul yönetimi bizi 3 ay oyaladı"

Özel okuldaki ekonomik sorunlarla ilgili yaz başından bu yana söylentiler olduğuna dikkat çeken bir öğrenci velisi şunları dile getirdi:

"Öğretmenlerimiz işinden ayrılmaya başlamıştı. Veliler olarak neden ayrıldıklarını sorduğumuzda maaşlarını alamadıklarını öğrendik. Çocuklarımız da söylüyordu, öğretmenlerimiz yaz başından bu yana maaşlarını alamıyor diye. Okulda bir sorun olduğunu anlayınca yaz başında çocuklarımızı almak istedik ancak okul yönetimi bir sorun olmadığı konusunda ısrarcı davrandı. Bizleri üç ay boyunca oyaladılar, çocuklar da arkadaşları burada olduğu için gitmek istemeyince yeniden kaydımızı yaptırdık.

"Elektrik borcunu bile ödeyememişler"

Biz kayıtları yeniledikten sonra peş peşe öğretmenler okuldan ayrılmaya başladı. Sonra okulun borçları yüzünden satıldığını öğrendik. Elektrik borçlarını bile ödeyememişler. Ardından ortaya Mono Mimarlık diye bir firma çıktı ve okulun bu firmaya devredileceğini öğrendik. Çok sıkıntılı bir süreç oldu. Bir ay boyunca öğretmenlerimiz grev yaptı, dersler aksadı, okul tatil edildi vs. Firma yetkilileri bizleri bugün yarın imzayı atacağız diyerek oyaladı. En sonunda da okula borçlarından dolayı icra geldi.

"Milli Eğitim Müdürlüğü ilgilenmedi"

Özel okul firmasının velilere devlet yetkilileriyle yakın ilişkileri bulunduğunu ve sorunları çözeceğini söylediğini iddia eden bir başka öğrenci velisi de sorunlarının çözümü için gittikleri Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin de bu konuda kayıtsız kaldığını öne sürdü.

Okul yönetiminin kendilerini mağdur ettiğini dile getire bir öğrenci velisi ise okul yönetiminin her öğrenciden farklı fiyatlar talep ettiğini öne sürdü. Veliler, peşin olarak ödedikleri okul ücretlerinin akıbeti konusunda endişeli bekleyişlerini sürdürürken bu konudaki mağduriyetlerini gidermek için hukuki mücadele başlatacaklarını belirttiler.

"Öğretmenler 1 yıldır maaşlarını düzenli alamıyor"

Özel okulda görev yapan öğretmenlerin de yaklaşık bir yıldır düzenli olarak maaşlarını alamadığı dile getiren veliler, buna karşı bir çok öğretmenin özveriyle çalışarak öğrencilerin mağdur edilmemesi için çaba harcadığını kaydetti. Yaklaşık 700 civarında öğrenciye sahip olduğu belirtilen özel okuldaki sorunlar nedeniyle bazı öğrencilerin ayrıldığı belirtiliyor. Şu anda 64 derslik, 400 civarında öğrenciye sahip olduğu belirtilen okulda ana okulu, ilkokul, orta okul ve lise gibi bölümler yer alıyor.

"Çocuğumuz uzaya gidecek sanıyorduk"

16 bin metrekarelik bir alanda inşa edilen özel okul, daha inşaat halindeyken öğrenci kaydı yapmaya başlamıştı. Özellikle teknoloji ve uzay bilimleri gibi alanların öne çıktığı afişlerle velileri ikna etmeye çalışan okul yönetiminin kendilerini dolandırdığını iddia eden bir öğrenci velisi, "Çocuğumuz uzaya gidecek sanıyorduk, dolandırıldık" ifadelerini kullandı.İLGİLİ HABERLER